Museumvondsten ALGEMENE Vlag van de Vlaardingse Algemene Bedrijfsbond van Arbeidsters in Voedings- en Genotmiddelenbedrijven Jeroen ter Brugge In 2005 organiseerde het Visserijmuseum een tentoonstelling met de titel Vlaardingse Vaandels', ter gelegenheid waarvan een geïllustreerd boekje verscheen geschreven door conservator Alex Poldervaart. In dit boekje wordt gesignaleerd dat er twee vaandels niet zijn opgenomen. Het betreft twee vlaggen die vanwege hun aard (vakbondsvlaggen) in de collectie van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam terecht zijn gekomen. OPGER 11 JAN. 1911 Vlag van de Vlaardingse Algemene Bedrijfsbond van Arbeidsters in Voedings- en Genotmiddelenbedrijven. Collectie Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Eén van die vlaggen is die van de 'Algemene Bedrijfsbond van Arbeidsters in de Voedings- en Genotmiddelenbedrijven' (ABVG) en wel meer bijzonder van de afdeling Vlaardingen. Het rode dundoek, dat getuige de lussen aan een stok kon hangen, vertoont centraal het logo van de ABVG. Onderaan staat bovendien de oprichtingsdatum van de afdeling vermeld: 11 januari 1911. De bond vertegenwoordigde de belangen van de arbeidsters in bakkerijen en bakkerswinkels, chocoladefabriekjes en suikerbakkerijen, maar ook slagerijen en andere voedingsmiddelenwinkels en -fabrieken. Vlaardingen kende in de vooroorlogse jaren een aantal koekfabrieken en suikerbakkerijen, zoals Galetta, Niemandsverdriet en Van Tienen. Het aantal zelfstandige middenstanders in de genot- (het 'zoete') en voedingsmiddelen was nog groot en net als de vakbonden met een duidelijke maatschappelijke signatuur. De ABVG, aangesloten bij de NVV, was een 'algemene' bond en niet religieus gekleurd. De kleur rood van de vlag verraadt de politieke familie waartoe de bond behoorde; de socialistische. Vakbondsvaandels en -vlaggen zijn een bekend verschijnsel. Deze werden in optochten op straat trots meegevoerd, zoals bijvoorbeeld (of bij uitstek) tijdens de jaarlijkse 1-meivieringen. Een woud van vlaggen en vaandels kleurde de straat, geheel passend in de manifestatiedrang die tot na de Tweede Wereld oorlog nog volop heerste. Voor velen ook gewoon een gezellig dagje uit, met de collega's en andere 'rooien'. Musis 14

Musis | 2009 | | pagina 14