De Vlaardingse Poort in Schiedam In het Groot Schiedams Prentenboek verzuchten Henk Slechte en Laurens Priester dat Schiedam over zo weinig vroege stadsgezichten beschikt. In vergelijking met steden als Rotterdam en Den Haag is dat zeker zo, maar vergeleken met Vlaardingen mag Schiedam niet klagen. De Vlaardingse Poort te Schiedam. Collectie Gemeentearchief Rotterdam Eén van de instellingen die over een grote verzameling Schiedamalia beschikken, is het Gemeentearchief Rotterdam. Bepaalde onderwerpen zijn hierin ruim voorhanden, zoals die van de ruïne van het Huis te Riviere en het stadhuis. Een andere categorie die goed vertegenwoordigd is, betreft de stadspoorten. Het middeleeuwse stadsrecht stond Schiedam de aanleg van stadswallen en -muren toe, een voorrecht waarvan Vlaardingen verstoken zou blijven. Dergelijke verdedigingswerken zijn praktisch wanneer de stad belegerd wordt, maar tegelijk sluiten deze een gemeenschap ook op. Op de plaatsen waar wegen de stad raakten, werden stads poorten gebouwd. Mens, dier en wagen konden hier doorheen, maar de poorten konden ook weer gesloten worden, zodat het gat in de veste weer dicht was. Schiedam kende vijf poorten, in aanleg uit vermoedelijk de I4e eeuw daterende: de Hoofdpoort (die naar het Hoofd voerde), de Rotterdamse, de Overschiese, de Kethelse en de Vlaardingse Poort. De laatste vormde de toegang tot, of het sluitstuk van de Vlaardingerdijk en was aan weerzijden begrensd door de stadsmuur, de Lange Vest/Haven en Vellevest. Over de bouwgeschiedenis van de Vlaardingse Poort valt weinig concreets te zeggen. De poort werd, naar verluidt, in 1719 verbouwd, waarbij de dakpartij en gewelfde gevel werden afgebroken en vervangen door een eenvoudig zadeldak. Op de bewaard gebleven tekeningen is het verschil goed te zien. De anonieme potloodtekening uit het Gemeentearchief Rotterdam toont de oorspronkelijke, laat I6e eeuwse situatie met de sierlijke gevellijn, bekroond door bollen. Vermoedelijk is de tekening een 18e eeuwse interpretatie van de bekende kaart van De Gheyn uit 1598. Op de afbeelding is ook een windas te zien, waarmee een schot in de Korte Haven kon worden bediend. Deze haven diende als spui ten behoeve van de Lange Haven. Na opening van het schot zorgde het krachtig stromende water voor het schoonschuren hiervan. Volledig overbodig geworden, de wallen waren al bijna een eeuw afgegraven, werd de poort in 1862 afgebroken. Ook de laatste Schiedamse poort legde het loodje. 15 Musis

Musis | 2009 | | pagina 15