Distilleerderij wordt uitgaanscentrum Peter de Lange Nadat plannen voor respectievelijk kantoren, woningen en een glasmuseum sneuvelden, heeft de gemeente Schiedam een nieuwe bestemming voor de voormalige bottelarij van Wenneker aan de Vijgensteeg bedacht: een cultuurverzamelgebouw. Er is plaats voor een kleine zaal van Theater aan de Schie, Filmhuis Schiedam, het jeugdtheater, de artotheek, een tangoschool en enkele kunstenaarsateliers. Raadslid Rens de Ron (Schiedam Actief) voorziet torenhoge lasten, toekomstige gebruikers prijzen liever de voordelen. "Als dit gaat lukken, heeft Schiedam er iets heel moois bij." Impressie van het verbouwde Wennekerpand door Royal Haskoning Ondanks bijdragen van het VSB-fonds en uit de pot stadsvernieuwing kost het nieuwe cultuurcentrum veel geld. Te veel geld, vinden sommigen. Het Wennekerpand is momenteel weinig meer dan een lege doos van baksteen en beton met een glazen dak als deksel. Het pand dateert uit 1951 en straalt uit wat het is: een verlaten fabriek uit de na-oorlogse tijd zonder ook maar het geringste vleugje romantiek. Artist's impressions laten zien dat - zonder deze uitstraling geweld aan te doen - het gebouw door enkele kunstgrepen aan de buitenkant, zoals het aanbrengen van een glazen pui bij de ingang, toch een levendige en kleurrijke aanblik kan bieden. Maar dat mooie plaatje dient alleen om de beleidsmakers lekker te maken. In technisch opzicht wordt de verbouwing nog een hele puzzel. De haalbaarheidsstudie van eind 2008 van ingenieursbureau Royal Haskoning maakt duidelijk dat in een gebouw met zoveel verschillende gebruikers die alle maal hun eigen decibellen produceren, ongewoon strenge geluidsisolerende maatregelen onmisbaar zijn. Voorkomen moet worden dat de gebruikers last van eikaars activiteiten ondervinden. Om geluidstrillingen buiten de eigen ruimte te voorkomen, krijgen alle zalen op de begane grond een aparte fundering. Vloeren, muren en plafonds moeten aan de strengste geluidsisolerende normen voldoen. En de zalen worden gebouwd volgens het doos-in-doosprincipe, wat ook weer scheelt in het lawaai. Naar buiten toe worden eveneens stevige geluidwerende maatregelen getroffen, want de toe komstige cultuurtempel staat middenin een woonwijk. Architectonisch behoudt de bedrijfshal voor een belangrijk deel zijn oorspronkelijke karakter. De gemeente heeft voor een sobere verbouwing gekozen, waarbij kenmerkende elementen zo veel mogelijk worden gehandhaafd, zoals het glazen dak, dat straks dienst gaat doen als 'plafond' van de kunstuitleen, 21 Musis

Musis | 2009 | | pagina 21