Een slagerij in art-decostijl US!!!!! Jef Jansen Op 14 februari openden Edith Kuitert en haar echtgenoot wethouder Yorick Haan in Schiedam aan het Broersveld 159b een nieuwe natuur voedingswinkel onder de naam VRIJ. In dit bijzondere pand was tot 1990 Slagerij Poot gevestigd. Jef Jansen van het Gemeentearchief Schiedam gaat in op de bouwgeschiedenis van de slagerij in art-decostijl. Gedeelte van de bouwtekening ingediend bij het gemeentebestuur van Schiedam in 1926. (Fo to: Gem een tearchief Schiedam In 1926 deed Jakob Poot bij het gemeentebestuur het verzoek de panden Broersveld 159-161 te slopen en daarvoor in de plaats een winkel met woonhuis te bouwen. Jakob Poot was geboren te Vlaardingen in 1881 en kwam in 1899 naar Schiedam. Zijn beroep: vleeschhouwer. In 1903 was hij begonnen met een slagerij aan het Broersveld. Hij trouwde in 1904 met Klazina Petronella Sentel, waarna hij de grond legger zou worden van drie generaties slagers. Bij het verzoek behoorde een bouwtekening van een pand met vier traveeën, een verdieping en een zolderverdieping met een dakkapel. Qua bouwruimte strekte het pand zich uit van het Broersveld aan de voorzijde tot aan de Baan aan de achterzijde. Het hele complex bestond uit een winkel, woonhuis, werk- en slachtplaats met stalling en drie vrije bovenwoningen. De architect van het complex was N. Krabbendam. Nicolaas Krabbendam was geboren in Schiedam op 20 mei 1885 en was door zijn huwelijk met Jannetje Poot de zwager van de opdrachtgever. In het bevolkingsregister vermeldt zijn gezinskaart als zijn beroep timmerman. In 1927, een jaar na de aanvraag van de bouwvergunning, verhuisde hij naar Waddinxveen. Vergelijking van de oorspronkelijke tekening met de huidige gevel leert dat bij de winkelpui is afgeweken van het oorspronkelijke plan. Op de oorspronkelijke tekening zijn namelijk twee grote etalageramen te zien met rechts daarvan de ingangspartij van de winkel en links twee deuren naar de bovenverdieping. De huidige winkelpui was niet op de bouwtekening te zien. Het corpus van het gebouw is echter ongewijzigd gerealiseerd. Zoals kunstcriticus Cees van der Geer destijds al opmerkte, heeft het pand kenmerken van de Amsterdamse school, zonder daarvan echter een volwaardige representant te zijn. De Amsterdamse school, die tussen 1913 en 1930 werd toegepast, kent plastische vormgeving van diverse vlakken en gebruik van baksteen in decoratieve vorm. Decoratie in deze school is erg belangrijk, behalve door middel van baksteen ook met natuursteen en gietijzer. In dit geval bestaat de decoratie uit metselwerk in verschillende verbanden, maar vooral uit de houten winkelpui met twee sierlantaarns met glas-in-lood in art-decostijl. Daar tussenin wordt in decoratieve belettering de naam van de slagerij weergegeven. Ook bij de art-decostijl was het belangrijkste een fraaie decoratieve buitenkant. Maar niet alleen de buitenkant werd gedecoreerd, ook het interieur, ook met glas-in-loodlantaarns en met een decoratief plafond in achter-glastechniek. Van der Geer wijst er op dat de art-decostijl van dit pand doet denken aan het toenmalige interieur van het Passagetheater, een creatie van de architect Pieter Sanders. Wat hij echter niet vermeldt is dat dit theater pas acht jaar later zou worden opgeleverd. Het slagerijpand was toen in ieder geval in Schiedam een unicum. Dat het pand zo gaaf is bewaard hebben we aan de bouwheer te danken. Zijn zoon moest beloven niets aan het pand te veranderen, een belofte die hij vervolgens eiste van zijn eigen zoon, de kleinzoon van de bouwheer. De gave staat van het pand was met de bouwkundige kwaliteit in 1979 voor de Historische Vereniging reden om het een restauratieschildje toe te kennen. Tot nu toe is dit het enige van oorsprong twintigste- eeuwse pand dat voor deze onderscheiding in aanmerking kwam. Helemaal gaaf is het pand echter niet meer. Na de sluiting van de slagerij in 1990, verdween de decoratieve belettering Jb. Poot van de gevel. 25 Musis

Musis | 2009 | | pagina 25