Ligging burcht Dirk lil 1273 Wat kunnen we zeggen over de slag bij VlaardingenHet is de eerste grote veldslag in de geschiedenis van het West-Friese graafschap, waarbij feitelijk tegen de landsheer werd gerebelleerd. Terug naar Flardinga. Op naar 2018 dat er in de elfde eeuw nog geen sprake kan zijn van een Hollandse identiteit, maar dat heb ik (TdR) ook nooit beweerd. Jeroen Rodenburg haalt De Boer en Cordfunke aan die de burcht van Dirk III in Maasland situeren. Deze gedachte komt echter niet van De Boer en Cordfunke, maar ze is afkomstig van stadsarcheoloog Hoek. Deze vermoedde op grond van de ronde kerkheuvel bij Maasland dat daar de burcht van graaf Dirk III gelegen zou kunnen zijn. We weten echter inmiddels dat er geen enkele reden is om Hoek nog in deze gedachte te volgen. Geen enkele bron noemt Maasland bij naam als de plek waar de slag heeft plaatsgevonden, terwijl Vlaardingen in diverse bronnen wel wordt genoemd. Daarnaast beargu menteerde Hoek zelf al dat het oude Maasland dichter bij de Oude Maas lag en in de 12e eeuw verloren is gegaan, waarna de nederzetting zich meer landinwaarts verplaatst naar de huidige plaats Maasland. De oude dorpskern van Maasland is daarmee niet ouder dan de 12e eeuw. Leden van de AWN- afdeling Helinium hebben onderzoek naar de ronde kerkheuvel verricht en aannemelijk gemaakt dat deze heuvel niet verder terug gaat dan de 12e eeuw. Er is dus alle reden om aan te nemen dat de burcht van Dirk III te Vlaardingen heeft gelegen. Behalve de burcht was er in Vlaardingen - ter hoogte van het Liesveldviaduct - een grafelijk hof. Het is het oudste bekende hof van dit graafschap waarvan de ligging en de ouderdom dankzij archeologisch onderzoek bekend is. Vlaardingen ontwikkelde zich aan het begin van de elfde eeuw tot de belang rijkste plaats van het West-Friese graaf schap. Het belang van Vlaardingen blijkt ook nog in de tweede helft van de 12e eeuw als in opdracht van de Hollandse graaf gestart wordt met de bouw van het grootste tufstenen bouwwerk in het graafschap: een grote moderne kerk in Vlaardingen. Door de grote overstromingen die Vlaardingen hadden getroffen in de 12e eeuw, met name de overstromingsramp van 21 december 1163, verliezen de graven echter hun belangstelling in Vlaardingen. Aan het begin van de dertiende eeuw wordt het grafelijk domein 'opgedoekt' en in lenen uitgegeven. Vlaardingen behoort op dat moment nog wel tot de belangrijkste vier Hollandse steden. Andere Hollandse steden, zoals Dordrecht, Haarlem en Leiden en later het dorp Den Haag, gaan in de loop van de 13e eeuw Vlaardingen overvleugelen. Vlaardingen krijgt in 1273 niettemin nog wel stads rechten. Voor de meeste steden is het verkrijgen van stadsrechten een belofte voor de toekomst, voor Vlaardingen is het echter meer een echo van het roemruchte verleden. Het verkrijgen van de stadsrechten was dan ook een bevestiging van een situatie die al veel ouder was, en zoals graaf Floris V het in het charter verwoordt: in navolging van de voetstappen onzer voorouders verleende hij Vlaardingen stadsrechten. Oudere Vlaardingse stadsrechten, hoewel niet op schrift bewaard gebleven, zijn daarom niet ondenkbaar. Het jaar 1273 is dus eigenlijk een willekeurig jaar. Niettemin gaf het in 1973 alle aanleiding tot een groot Vlaardings herdenkingsfeest. Toch was dit jaar geen belangrijk keerpunt in de Vlaardingse geschiedenis, laat staan dat het van enige betekenis was voor Holland. Voor het jaar 1018 ligt dat anders. Zonder te beweren dat het huidige Holland precies op de dag van de slag bij Vlaardingen is geboren, is er veel voor te zeggen om dat moment als een markeringspunt te zien in de geschiedenis van het grafelijke huis en in de onstaansgeschiedenis van Holland. Het evenement 'Terug naar Flardinga' in 2008 was een eerste try-out. Dankzij de inspanningen van velen is het een groot succes geworden. Naar schatting kwamen er 6.000 mensen naar het evenement. Gezinnen met kinderen bezochten het elfde-eeuwse kamp. Mensen die nooit een museum zouden bezoeken of een boek zouden kopen over dit onderwerp. Deze mensen weten nu dat er in 1018 een belangrijke gebeurtenis plaatsvond in Vlaardingen. Er is alle reden toe om in 2018 de slag bij Vlaardingen op grootse wijze te herdenken en er een Hollands' feest van te maken. In de aanloop naar 2018 zullen verschillende evenementen nog georganiseerd gaan worden. Uiteindelijk hopen we dat het een evenement wordt dat niet alleen voor de Vlaardingers is, maar ook van de Vlaardingers en waaraan de Vlaardingers zelf ook actief deelnemen, zoals in de traditie van het Leidens ontzet of het Alkmaars ontzet. Het jaar 2018 is de kans om Vlaardingen (en Holland) op de kaart te zetten! Vlaardings muntje uit het Penningkabinet van Stockholm. Op de ene zijde van de munt staat "Comes" (graaf) en op de andere zijde "Flardi-ga" (Flardinga). (Foto's: Gabriel Hildebrand, The Royal Coin Cabinet, Stockholm, Sweden) 31 Musis

Musis | 2009 | | pagina 31