Polhuis Family Affairs begint met een strakke rij van 55 foto's van het gezin Polhuis in de jaren I960 en '70, gemaakt door de vader van het gezin, de amateurfotograaf L P Polhuis. De serie Particulier Domein toont hoogtepunten en alledaagse momenten uit het gezin. We zien zoon Harm blij met een rode step, vader en moeder in een astmakliniek in Davos, dochter Hanneke op haar kamertje, Sinterklaassurprises en vakantietaferelen. Dit alles in mooie, strakke composities alsof Polhuis daarmee het gezin aan een stereotype wilde laten voldoen. Een enkele foto bevat veel informatie, het vertelt het hele verhaal. Dat past natuurlijk ook in een tijd, waarin er slechts enkele foto's gemaakt werden en niet zo veel als nu. Die ene enkele foto moest dan ook wel alles in zich hebben. Dus goede voorbereidingen waren noodzakelijk en niets werd aan het toeval overgelaten. Maar dat hoorde ook bij Polhuis zelf, getuige de volgetypte multomapvellen met nauwgezette voorbereidingen voor een geplande reis naar Italië. Het fascineerde zijn schoonzoon, de Schiedamse kunstenaar Peter Hellemons (1957) dermate, dat hij in de huid kroop van Polhuis en met zijn eigen gezin die reis ging maken. Hellemons maakte foto's, op de tentoonstelling te zien in de series De Reis I en De Reis II. Hellemons foto's zijn veel losser, snapshotachtig en daardoor passen ze meer in deze tijd. Tegenwoordig is het veel makkelijker om veel foto's van hetzelfde te maken In Sissinghs laatste werk, Television uit 2009, kijken vader en zoon beiden naar de televisie, maar alle meubels zijn bedekt met witte doeken. Het is een ontroerend werk, omdat het lijkt alsof vader en zoon nu samen zijn, zonder ballast van de meubels, de betekenisdragers van vroeger. Alsof de lakens het generatieverschil hebben geneutraliseerd. en dat doen mensen dus ook. De enkele foto is slechts een fragment, de suggestie van een momentopname in een vluchtige wereld. De continuïteit van het fotograferen in de familie Polhuis wordt voortgezet door dochter Flora die op een van de foto's zelf ook een camera in haar hand heeft. Regisseur van het verleden Bert Sissingh (1956) registreert niet het heden, maar regisseert het verleden in zijn werk. Hij zet zijn herinneringen aan het gezin waarin hij opgroeide opnieuw in scène. Echter met behoud van leeftijd, dus een oude vader, een oude moeder en een oude zoon. En daarmee hebben de foto's van de series The End of History een bevreemdend karakter. Het ziet er heel kinderachtig en triest uit dat een volwassen man tijdens de gezamenlijke afwas op het punt staat de schort van zijn moeder los te trekken. Een volwassen man doet dat niet, sterker nog, hij neemt langzamerhand de verantwoordelijke rol over. Sissinghs werken zijn soms kluchtig, zoals de vader die bij het voeren van de eendjes een mes achter zijn rug houdt. Maar er zijn ook serieuzere onderwerpen. Zoals vader achter de krant en moeder verdiept in een boek, een vredig tafereel, maar Sissingh zelf met alle boeken van Loe de Jong over de Tweede Wereldoorlog in zijn handen, het onderwerp waar niet over gesproken wordt. Sissingh kijkt de beschouwer aan, distantieert zich van het tafereel en lijkt zich meer de rol van commentator aan te meten. In de latere serie History of Man zien we het generatieverschil in vader en zoon, weliswaar gebroederlijk allebei in hun pyjama bij het respectievelijke eten van aardappelen, vlees en groente en het drinken van een blikje cola. In Sissinghs laatste werk, Television uit 2009, kijken vader en zoon beiden naar de televisie, maar alle meubels zijn bedekt met witte doeken. Het is een ontroerend werk, omdat het lijkt alsof vader en zoon nu samen zijn, zonder ballast van de meubels, de betekenisdragers van vroeger. Alsof de lakens het generatieverschil hebben geneutraliseerd. Keukentafel Rini Hurkmans 1954) heeft het niet over het gezin waarin ze opgroeide of over haar eigen gezin. In haar werk gaat het meer over begrippen en emoties die bij het fenomeen gezin horen: verbondenheid, liefde, thuis voelen en het overbrengen van verhalen of herinneringen van de ene generatie op de andere. En ze laat zien dat dat universeel Musis 18 Bert Sissingh, Television 2009

Musis | 2009 | | pagina 18