Men vergeet in Den Haag en elders dat de Amerikanen niet alleen bijzonder trots zijn op hun geschiedenis maar er ook aanzienlijk meer energie in steken dan wij, en dat ze veel meer dan Nederlanders bereid zijn er iets van te leren, mits ze serieus worden genomen en niet voor domme nitwits worden versleten die alleen geïnteresseerd zouden zijn in weetjes over koetjes en kalfjes, zoals die eeuwige clichés dat Harlem van Haarlem komt en de Bronx van Jonas Bronck. Ja natuurlijk, so whatWat hebben die Nederlanders daar dan precies gedaan, bereikt, of juist nagelaten Bestuurlijke windowdressing 27 Musis geschiedenis van New York, die stelt: 1625 vormde het begin van de eerste permanente nederzettingen in het gebied dat later New York City zou worden. In juni van dat jaar arriveerde Cryn Frederiksz, een fortenbouwer en landmeter, in Nieuw- Nederland met instructies van de West- Indische Compagnie om daar een fort en huisvesting te bouwen en de boerderijen op Noten Eylant, het huidige Governor's Island, te verplaatsen naar de locatie die zou uitgroeien tot Nieuw Amsterdam'. In alle gevallen noemen ze het jaar 1609 volstrekt willekeurig en zonder betekenis. Overigens ook in Nederland wordt met het nodige misprijzen geoordeeld over de viering van vierhonderd jaar betrekkingen tussen Amsterdam en New York in het jaar 2009. Emeritus hoogleraar Vroegmoderne Geschiedenis aan de Vrije Universiteit Amsterdam Willem Frijhoff brak recent nog de staf over de tentoonstelling 'Weerzien met Manhattan' in het Rijksmuseum in Amsterdam. Hij bezocht deze tentoonstelling nadat hij zich in de Keukenhof al had verbaasd over de knulligheid van de presentatie aldaar die hij omschreef als: 'bestuurlijke windowdressing, op een achternamiddag in elkaar geflanst zonder overleg met wie er met kennis van zaken inhoud aan hadden kunnen geven. Het munt allemaal uit door de jolige oppervlakkigheid van de toeristische Holland-promotion en verwaarloost dat er, ook en vooral voor de Amerikanen, echte waarden en echte 'roots' in het geding zijn. Men vergeet in Den Haag en elders dat de Amerikanen niet alleen bijzonder trots zijn op hun geschiedenis maar er ook aanzienlijk meer energie in steken dan wij, en dat ze veel meer dan Nederlanders bereid zijn er iets van te leren, mits ze serieus worden genomen en niet voor domme nitwits worden versleten die alleen geïnteresseerd zouden zijn in weetjes over koetjes en kalfjes, zoals die eeuwige clichés dat Harlem van Haarlem komt en de Bronx van Jonas Bronck. Ja natuurlijk, so what? Wat hebben die Nederlanders daar dan precies gedaan, bereikt, of juist nagelaten?' 'Het is', besluit Frijhoff zijn filippica, 'nog niet te laat om serieuzer voor de dag te komen. Maar dan moet er op hoog niveau wel eindelijk eens naar kenners geluisterd worden Joep de Koning sluit zich daar graag bij aan. En blijft onverminderd strijden voor zijn plan om van Governor's Island dat door de federale overheid voorlopig tot verboden gebied is verklaard voor projectontwikkelaars, een tolerantie park te maken en tot monument van de vroege Amerikaans-Nederlandse betrekkingen. Deze hebben overigens ook een Schiedams accent. Aan het eind van de achttiende eeuw bezocht, volgens een in het Schiedams Gemeentearchief bewaard schotschrift, de toenmalige 'Amerikaasche gezant' John Adams, de latere tweede president van de Verenigde Staten, Schiedam om hier steun te krijgen voor de Amerikaanse zaak tegen de Engelsen. En om tegelijk een lucratief contract af te sluiten voor de levering van Schiedamse jenever. Als hartversterking voor de vrijheidsstrijders, zogezegd. En voor de Hollanders die in Nieu Nederlant waren achtergebleven en zich sedertdien met trots Amerikanen noemden.

Musis | 2009 | | pagina 27