De Hermeskist, een rijk maar rommelig boek de Hermeskist Henk Slechte Iedere stad koestert zijn monumenten, een middeleeuwse kerk, een stadhuis uit de renaissance en vaak nog wat gebouwen uit de bloeitijd van de stad, zoals in Schiedam de Korenbeurs, het Sint-Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat en de huizen van Giudici langs de Lange Haven. Niet alle monumenten zijn van steen en onroerend. Soms heeft een stad ook geestelijke of sportieve monumenten, bijvoorbeeld een wetenschappelijk genootschap dat in de 18de eeuw is opgericht voor het beoefenen van de proefondervindelijke wijsbegeerte', zoals het Bataafs Genootschap in buurstad Rotterdam, of een sportvereniging die al vele generaties jeugdige en vervolgens gerijpte stadgenoten aan zich weet te binden voor het beoefenen van één of meer sporten, zoals in Schiedam Hermes uit 1884 dat sinds de fusie in 1917 met de Rotterdamse club Door Vereeniging Sterk Hermes DVS heet en in die 125 jaar duizenden voetballers en cricketers heeft laten genieten maar ook sportief heeft gevormd. Zo'n lokaal monument verdient een rijke historische publicatie die de geschiedenis ervan beschrijft als een wezenlijk onderdeel van de geschiedenis van de stad, omdat de mensen die de vereniging maakten in belangrijke mate ook de mensen waren die de stad maakten, en omdat de vereniging voor het verdere leven en werken van zoveel Schiedammers bepalend is geweest. Zo'n boek hebben Hans van der Sloot en de zijnen tot stand gebracht. Voordat het klaar was, hebben de lezers van Musis al een royale voorproef gehad van al het wetenswaardigs dat Hans uit de Hermeskist heeft weten te halen, zoals het lidmaatschap van dominee/dichter Frangois Haverschmidt en de belevenissen van de Schiedamse sporters als ze over de grens gingen cricketen of voetballen. Nu het boek er is, vallen er wel een paar kanttekeningen te plaatsen. Nuttig en aangenaam Het boek begint meteen al met een boeiende vraag, waarop het archief geen antwoord geeft: waarom zou 125 jaar geleden nou toch uitgerekend in het wat armetierige Schiedam één van de eerste chique sportverenigingen van Nederland zijn opgericht? In Deventer was in 1875 Utile Dulce opgericht, ook een cricket- en voetbalclub en ook door en voor plaatselijke jongelui uit de gegoede klasse die de HBS of het Gymnasium bezochten en niet voor niets hun club van een Latijnse naam voorzagen: 'Omne tulit punctum, qui miscuit utile dulce' of 'hij die het nuttige met het aangename verenigt, verwerft algemene bijval'. Net als Hermes DVS is UD nog steeds een levendige club, maar ook van die club is nooit opgeschreven wat de oprichters bewogen heeft. Het spettert de lezer echter wel van alle pagina's in het eerste notulenboek tegemoet: Deventer had, net als Schiedam, het soort scholen waar je de leden voor zo'n club kon vinden, zo'n club paste bij de geest van de tijd en bood deze jongens een prachtige gelegenheid om te genieten van 'hunne tamelijk onbezorgde jongelingschap' voordat ze de maatschappij in moesten om de verantwoordelijkheid van het familiebedrijf of het bestuur van de stad op zich te nemen. Het volgen van voortgezet onderwijs aan een HBS of Gymnasium voor een wat bredere laag jongens uit de gegoede middenstand was nieuw en daar hoorde zulke sporten gewoon bij. En ook als ze eenmaal directeur van het ouderlijk bedrijf, advocaat of wethouder waren, bood UD nog steeds de gezonde ontspanning 'onder elkaar' die de drager van een zware verantwoordelijkheid nodig had. 29 Musis

Musis | 2009 | | pagina 29