Buitenlands nieuws Inhoudsopgave MUSIS mei 2009 jaargang 15 no 5 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Hans van der Sloot, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam telefoon 010-4735518 e-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2009) een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft telefoon: 015 256 60 10 mobiel: 06 285 993 70 Lithografie en druk: TDS printmaildata Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs Omslag: IIAV, Amsterdam Terwijl wetenschappers afstand nemen van de met veel aplomb gepresenteerde herdenking 400 jaar New York Amsterdam, omdat er helemaal niets te herdenken valt, zijn het twee Schiedammers die in de Verenigde Staten de aandacht trekken met hun projecten die betrekking hebben op de vroegste contacten tussen Amerika en de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Merkwaardig genoeg ontmoeten ze in de Verenigde Staten bijval en waardering terwijl aan Nederlandse zijde er het zwijgen wordt toegedaan. Erken dat Henry Hudson géén grondlegger van New York is en zelfs dat hij allerminst de ontdekker mag worden genoemd van Nieuw Amsterdam, betoogt ook Willem Frijhoff, Nederlands belangrijkste wetenschappelijke Amerikakenner voor en na Maarten van Rossem. Het is aan (politieke) dovemansoren gezegd. Hetgeen niet wegneemt dat het een mooi verhaal is hoe een Schiedammer in New York een Tolerance-park wil stichten. Een monument van verdraagzaamheid. Verdraagzaamheid, rechtvaardigheid en sociale verheffing waren ook de idealen van de drie vrouwen die Musis in het kader van het thema 'Sterke Vrouwen' portretteert. Zo bekend als Aleida en Liduina zijn ze nooit geworden, hetgeen niet wil zeggen dat ze daarom ook minder 'groot' waren. Mede aan Emilie Knappert dankt Nederland het moderne sociaal-cultureel werk, Anke van der Vlies was één van de leidende figuren in de sterke beweging van christen-socialisten en Dit (Moe) Collé gaf in belangrijke mate richting aan de revolutionair-socialistische acties in Schiedam tussen de beide wereldoorlogen. p. 4 Frangois Haverschmidt (1835-1894). Ik geloof het niet meer. Han van der Horst en Mathijs Gootjes. p. 7 Emilie Charlotte Knappert. Pionier van sociaal-cultureel werk. Ingrid van der Vlis. p. 9 Enka. Een bliksems wijf. Herman Noordegraaf. p 12 Moe Collé, Hans van der Sloot. p. 14 Museumvondsten, Jeroen ter Brugge. p. 17 Family Affairs, Froukje Holtrop. p. 20 Jan Anderson koopt rijksmonument, Peter de Lange. p. 22 Waarheen, waarvoor? Jeroen ter Brugge. p. 23 Een twijfelachtige herdenking, Hans van der Sloot. p. 29 De Hermeskist, Henk Slechte. 3 Musis

Musis | 2009 | | pagina 3