Bas Voseen rode dokter die strijdt voor 'n schoner milieu Peter de Lange Het veelbesproken idee voor de elektrische taxi's die de lucht in de Amsterdamse binnenstad moeten klaren, vindt zijn oorsprong in de luchtvervuiling boven Vlaardingen tijdens de jaren 1950. Tot de inwoners die dagelijks dikke wolken roet op de daken zagen neerdalen, behoorde de in 1939 geboren Bas Vos, die zich als zoon van een weinig maatschappijkritisch tandartsenechtpaar aan het Verploegh Chasséplein aanvankelijk niet erg druk maakte om het verpeste leefmilieu in zijn woonplaats. Totdat hij tien jaar later als huisarts in Sappemeer ontdekte welke kwalijke gevolgen industriële vervuiling kan hebben op de menselijke gezondheid. Op zijn 70ste stemt Bas Vos, ondanks topfuncties bij ondermeer HEMA, Unigro, Wegener-Arcade, Detam, NOC*NSF, de Landelijke Huisartsen Vereniging en de Taxi Centrale Amsterdam, nog steeds links. Zijn echtgenote is lid van de VVD, hij zelf bestuurslid van GroenLinks in het Amsterdamse stadsdeel Zeeburg, hun huidige woonplaats. In Maarsen, waar zij tot voor enkele jaren woonden, was hij afdelingsvoorzitter van GroenLinks. In een huwelijk is het geen voor de hand liggende combinatie, geeft hij toe. Soms zijn z'n vrouw en hij het hartgrondig met elkaar oneens. Die meningsverschillen houden hen scherp. En hun relatie kan wel tegen een stootje. Vos is bovendien wel gewend aan politieke controverses. In de top van het bedrijfsleven is een linkse overtuiging ook allesbehalve normaal. „Zo'n opstelling geldt daar als heel curieus. Door een aantal collega's wordt daar dikwijls op geschimpscheut. De achterliggende gedachte is dat ik toch eigenlijk VVD hoor te zijn. Of anders deel zou moeten uitmaken van de regentenkliek van de PvdA, dat zou ook nog net kunnen." Hij maakt deze opmerking in een zaaltje van kasteel Wittenburg in Wassenaar, waar de resten van een rijk voorziene lunch met een handvol captains of industry nog op tafel staan. Vos voelt zich merkbaar thuis in dit stijlvolle oord vol eikenhout en kostbare schilderijen, waar een eenvoudige wandelaar niet snel zal neerstrijken voor een kopje koffie. Maar het is niet per se zijn natuurlijke omgeving. Net zo op z'n gemak voelt hij zich in een kroeg in een 11 Musis Bas Vos, foto Cees Zorn

Musis | 2009 | | pagina 11