Aan het zuurstof 15 Musis Nederlands Politie Museum De eerste naam die bij de woorden 'Schiedam' en 'zuurstof' te binnen schiet, is ongetwijfeld die van de firma Hoek Loos (thans Linde Gas). Toch kende Schiedam nog een andere fabrikant en leverancier van zuurstof en andere gassen. In 1899, enige jaren voordat W.A. Hoek zijn Machine- en Zuurstoffabriek begon, stichtte Dirk Ris (niet te verwarren met de huisarts met dezelfde naam) de 'Maatschappij Oxygenium Het aan de Buitenhavenweg gevestigde bedrijf produceerde aanvankelijk waterstof en medicinale zuurstof, maar legde zich later ook toe op andere gassen en aanverwante apparatuur. Het bedrijf vervulde in Nederland binnen het aandachtsgebied een prominente rol. Toen in de jaren dertig van de vorige eeuw, met een piek in 1939, de oorlogsdreiging groter werd, produceerde het in opdracht van het Rijk zogenaamde 'volksgasmaskers'. De bevolking moest zich hiermee beschermd weten tegen vijandelijke gifgasaanvallen. Daarnaast werden ook snijbranders en lasapparatuur vervaardigd en ook de hier getoonde zuurstofkoffer. Vanuit deze koffer, een openklapbare kist, kon zuurstof worden toegediend, in dit geval naar alle waarschijnlijkheid aan een duiker. De inhoud bestaat uit een zuurstoffles met reduceerventiel en manometer, alsmede slang met mondkap. De in de collectie van het Nederlands Politie Museum aanwezige koffer werd gebruikt door de politie (vermoedelijk die van Amsterdam). In 1929 gaf de Maatschappij Oxygenium een demonstratie van een nieuw ontwikkeld duikapparaat in de pas gegraven Merwehaven, op de grens van Schiedam en Rotterdam. Met de installatie kon een duiker ongeveer 15 minuten aaneengesloten onder water blijven. Of deze zuurstofkoffer van het nieuwe type is, kon nog niet worden vastgesteld, maar hij lijkt wel uit deze periode te dateren. Maatschappij Oxygenium werd in 1921 tijdens een financieel moeilijke periode overgenomen door de andere Schiedamse gasproducent, Hoek. Geen vreemde stap; de producten waren verwant, maar ook was Ris medeoprichter en president-commissaris van de 'Machine- en Zuurstoffabriek N.V. W.A. Hoek'. Oxygenium bleef overigens na de overname in 1921 onder eigen naam produceren en vestigde nog in 1932 aan de Overschieseweg een tweede fabriek voor industriële gassen. De krachten werden echter gebundeld en tot op de dag van vandaag is het een bloeiend bedrijf, zij het dat het samen met Hoek Loos in 2000 werd overgenomen door het Duitse Linde Gas.

Musis | 2009 | | pagina 15