Onderwaterstudio In de zorg komt het maar al te vaak voor dat patiënten onder invloed van de hoge werkdruk voornamelijk als een medische casus worden gezien. 21 Musis Maar de foto's vertellen ook optimistische, toekomstgerichte verhalen. Zoals dat van een jonge vrouw met een galblaasaandoening die twee zware operaties alleen doorstond dankzij de goede begeleiding van het verplegend personeel en die daardoor besloot dat ze ook de verpleging in wilde. Op de laatste foto uit de serie staan een zwangere vrouw en haar echtgenoot, stralend van blijdschap en verwachting. Uit alle foto's spreekt hetzelfde inlevingsvermogen. Om zijn personen recht te doen, koos Van Beek de rekwisieten met grote zorg, en wat niet meer verkrijgbaar bleek in musea of tweedehands winkels, werd eigenhandig gemaakt. Zijn vrouw Annet zat uren achter de naaimachine om voor voetballiefhebber Phup Borst - inmiddels overleden - een shirt in de originele clubkleuren te maken. Het petje van de wielrenner kwam onder dezelfde naaimachine tot stand. De meeste tijd, geld en moeite stak hij in de onderwaterfoto van een stomapatiënt. Bij de firma Bingham liet hij een zwart zeil maken voor het decor, hij schafte een aggregaat aan en een speciale hoes om zijn camera onder water te beschermen, en bouwde in het Vlaardingse zwembad De Kulk een complete onderwaterstudio. En dat allemaal voor één opname, waarvan lang niet zeker was of die zou slagen, want het model had jarenlang geen slag gezwommen en miste iedere ervaring om met haar stoma te water te gaan. „Ze stond stijf van de spanning of het wel zou lukken. Ik moest erg mijn best doen om haar op haar gemak te stellen. Het is een van de mooiste foto's uit de serie geworden." De kosten van die enkele opname bedroegen ongeveer duizend euro. Een hoge prijs, erkent Van Beek. Maar zonder al die inspanningen was het portret niet geslaagd geweest. Nu heeft het precies de elegantie die hij zocht. „Lompheid is er al genoeg in de wereld. Ik wil graag hartelijk zijn tegen mensen, zeker als ze een moeilijke periode doormaken. Als het ziekenhuis 's avonds laat belt voor een spoedgeval, dan sta ik er gewoon." Van Beek groeide op in een katholiek gezin met negen kinderen. Waarschijnlijk ligt daar de oorsprong van zijn humanistische levensvisie. Die lijkt een combinatie van enerzijds het sterke religieuze besef van zijn moeder, die in de woonkamer op haar knieën de rozenkrans bad en de kinderen met de gummiknuppel van hun vader, vrijwilliger bij de politie, achterna zat als ze riepen dat ze het geloof maar niks vonden, en anderzijds de creativiteit en aandacht waarmee zijn vader als modelmaker bij de RDM prachtige, bijna kunstzinnige ontwerpen voor scheepsonderdelen afleverde. Zoon Sjaak gaat op dezelfde ambachtelijk gepassioneerde wijze te werk als zijn vader. Geen detail wordt verwaarloosd. Als Chiem van Houweninge, na een drijfveer uitoefent. Aandacht voor mensen. Zijn baan in de zorg opgeven om professioneel fotograaf te worden? Nooit! „Ik zou het menselijk contact missen. De zorg is een prachtig podium, in een ziekenhuis beweeg je je op de grens van leven en dood, een fascinerend gebied. In mijn foto's probeer ik die spanning in beeld te brengen. Ik heb mensen zwaar ziek zien zijn en ze toch zien herstellen - of dood zien gaan, zoals Phup Borst. En toch had dat ook zijn schoonheid. Ik heb Phup blij kunnen maken met zijn portret. Daar heeft hij intens van genoten. Zieke mensen een plezier doen, dat is toch onbeschrijflijk mooi? Daar gaat het toch om, in de zorg?" auto-ongeluk herstellend van diverse gebroken ribben, vertelt dat hij graag een glas goede wijn drinkt, wordt voor de foto een dure fles wijn aangeschaft, geen fles van de Aldi. In de rekwisieten zijn metafoortjes verwerkt die de toeschouwer eerst moet ontraadselen, wil hij de foto ten volle begrijpen. Verdere aanwijzingen vindt de toeschouwer in het boekje dat bij de expositie wordt verkocht. In zijn fotowerk verenigt Sjaak van Beek twee beroepen die hij beide met dezelfde Chiem van Houweninge als De mens achter de patiënt.

Musis | 2009 | | pagina 21