KIE/T COMMUNI/TEN Kolthek kon zo spreken en schrijven dat iedere arbeider hem kon volgen, maar ook hoger opgeleide luisteraars of lezers geboeid werden. Musis 30 LU5T9 net zo snel verdwenen als deze gekomen waren. Hij was ook betrokken bij grote stakingen die vaak dreigden te mislukken door de hevige conflicten tussen het NAS en het NVV. Kolthek verafschuwde die conflicten, omdat hij vond dat alle arbeiders zich in één vakbeweging moesten organiseren, ongeacht hun politieke of godsdienstige meningsverschillen. Hij verliet de anarchistische beweging en het NAS, omdat hij genoeg had van het 'onderlinge gekanker en gemier [en] het persoonlijk gewroet en geharrewar', en werkte van 1913 tot 1918 als journalist voor De Telegraaf, waar hij talen mocht leren. Voordat Harm Kolthek de voorman werd van de Socialistische Partij had hij dus al een lange en intensieve leerschool doorlopen. Hij was, ondanks zijn individuele anarchisme dat synoniem was voor zijn afkeer van iedere vorm van organisatie, een goed organisator geworden, een vaardig propagandist, een slimme debater en een uitstekend stylist. Hij kon zo spreken en schrijven dat iedere arbeider hem kon volgen, maar ook hoger opgeleide luisteraars of lezers geboeid werden. Uit de sociaal-anarchistische groepen die in de vroege 20ste eeuw actief waren, ontstond in 1918 de Socialistische Partij die zich keerde tegen het opportunistische 'stembussocialisme' van de SDAP en het 'rode militarisme' van de Communistische Partij Holland (CPH). De Socialistische Partij van Kolthek wilde de libertair-socialistische krachten bundelen en zo de strijd aanbinden met het kapitalisme, maar zeker ook met in hun ogen autoritair-socialistische stromingen als de SDAP en de CPH. Kolthek en de zijnen vreesden dat de werkwijze van de sociaal-democratie, waartoe ze ook het NW rekenden, zou leiden tot een dictatuur van het bestuur over de leden en van de meerderheid over de minderheid, en wellicht zelfs tot een ongekende vorm van staatsdictatuur. De SP wilde die strijd beginnen door mee te doen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1918. Dat leverde één zetel op, waarop Kolthek ging zitten. Een veel interessanter facet van de partij was echter de manier waarop ze zich op lokaal niveau intensief en kleinschalig met de politiek bemoeide. Ondanks alle ideologische en organisatorische verschillen, lijkt het karakter van de SP van Kolthek hierin in ieder geval sterk op dat van de huidige Socialistische Partij die ook vanuit strategische lokale acties groot is geworden. De invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen in 1917 en voor mannen en vrouwen in 1919 heeft een nieuwe soort lokale volksvertegenwoordigers opgeleverd. In veel gemeenten stelden zich socialistische of anarchistische actievoerders of agitators kandidaat. Zij spraken de taal van de grote groep kiezers die tot dan nooit gehoord was, en beloofden de misstanden te zullen aanpakken die hun leven vergalden. In gemeenten waar zulke welbespraakte en bevlogen kandidaten meededen aan de verkiezingen, maakten ze een goede kans om ook gekozen te worden, vaak naast en als luis in de pels van de SDAP. De Socialistische Partij stelde in een aantal gemeenten zulke kandidaten. Die hebben vaak nog lang na het verdwijnen van de partij hun raadszetel op eigen kracht kunnen behouden. Zo'n gemeente was Schiedam en zo'n kandidaat was Willem Collé.

Musis | 2009 | | pagina 30