Wat kan ons die kinderen nou schelen door: Hans van der Sloot 15 Musis In de politiek behoort het tot de betere manieren om, zo kort voor de raadsverkiezingen als nu, niet over het graf te willen regeren. Of in elk geval de schijn daarvan te vermijden. Dit betekent natuurlijk niet dat majeure maatregelen per se vooruit moeten worden geschoven. Mits daarover een zekere mate van overstemming bestaat en hieruit geen omstreden erfenissen voortkomen voor de aantredende bestuurlijke ploeg. Extra voorzichtigheid is geboden wanneer grote verschuivingen kunnen worden verwacht in het politieke landschap. En al helemaal als de voor een controversieel besluit verant woordelijke bewindsman of bewindsvrouw - want we hebben het over Christine Daskalakis - zopas heeft aangekondigd om de warmte van het bestuurspluche te zullen verruilen voor die van het gezin. Juist dan is het zaak om omstreden besluiten achterwege te laten. Maar wat is het geval? Nauwelijks vier maanden voor de gemeenteraadsverkiezingen wil Daskalakis er nog even snel en onder dwang de aangevochten fusie doordrukken tussen de Nieuwlandse scholen De Taaltuin, De Wieken en Ababil. Dat is niet alleen onverstandig. Het getuigt van onfatsoen. En van lak hebben aan andermans mening. Twee jaar geleden kondigde Christine Daskalakis aan dat in een broodnodige en snel te realiseren (scholen)nieuwbouw in Nieuwland de openbare basisschool De Taaltuin, de in aantallen leerlingen teruglopende protestants-christelijke De Wieken en de in z'n voortbestaan bedreigde islamitische Ababil zouden worden ondergebracht. Hiervoor pleitte de VVD in een motie die vanuit het oogpunt van efficiëntie, een beter gebruik van beschikbare budgetten en de unieke kans om de voorzieningen voor drie scholen in één gebouw plus een aantal wijkvoorzieningen te realiseren. De motie ontving warme steun van de PvdA die in de samenvoeging de mogelijkheid zag aan de school voorzieningen te verbinden op het gebied van sport, cultuur en maatschappelijke ontwikkeling. Christine Daskalakis nam hier enkele maanden later in Musis weer afstand van. Zij legde de nadruk op de wenselijkheid van een brede school, waarin de drie entiteiten overeind zouden blijven. Het tegengaan van segregatie was een eerste uitgangspunt, het in de wijk terugbrengen van allochtone leerlingen die nu (soms ver) buiten Nieuwland onderwijs volgen, een tweede. Hoe liet zij in het midden. Er liggen noch een uitgewerkt plan, noch een duidelijke visie. Om bij het laatste te beginnen. De terugkeer van Nieuwlandse kinderen naar de Nieuwlandse 'brede' Taaltuin/Wieken/Albabil- cluster, zal - gezien de uitlatingen van Turkse en Marokkaanse ouders - een vrome wens blijken te zijn. Zij halen het idee van een echt Nieuwlandse school op basis van samenvoeging van de drie bestaande scholen hard onderuit. Zij sturen hun kinderen buiten de wijk naar - bijvoorbeeld - de Sint Jozefschool of De Singel omdat het onderwijs daar beter heet te zijn. Met die keuze geven ze te kennen zich te rekenen tot de jonge, moderne bewoners van Nieuwland als een aantrekkelijk binnenstedelijk woongebied van bovengemiddelde welstand en allure. De wethouder baseert zich behalve op de VVD-motie op de 'Startnotitie Bevorderen van integratie en tegengaan van segregatie in het basisonderwijs'.Gewaakt moet worden' schrijft de notitie, 'voor een concentratie van kinderen met een achterstand op bepaalde scholen'. Spreiding moet worden bevorderd en verder moeten besturen 'draagvlak vinden, overtuiging en vertrouwen winnen die noodzakelijk zijn om onderwijssegregatie daadwerkelijk te voorkomen'. 'In plaats van spreiden moet het beleid zich richten op verleiden '(Om de kinderen weer in Nieuwland op school te doen) 'De voornaamste oorzaak van de segregatie in Nieuwland is de huisvesting. Indien door de herstructurering in Nieuwland de populatie verandert biedt dit kansen om ook de populatie van de scholen te veranderen.' Maar wat biedt het plan tot clustering dat Daskalakis als haar laatste wilsbeschikking aan de scholen wil opleggen voor werkelijke kansen. In plaats van te spreiden wordt een concentratie gerealiseerd en in plaats van te verleiden wordt weerstand gewekt. Als zij werkelijk het karakter van de scholen in Nieuwland wil veranderen om de veranderende bevolkings- (en welstands)samenstelling rechtte doen (en omgekeerd), dan moet ze niet beginnen met het afdwingen van een 'zwarte' basisscholengemeenschap in de hoop dat het later allemaal wel goed zal komen met de onderwijskwaliteit en dat er uit dit niets wel vanzelf een 'brede' school zal ontstaan. Immers, dat laatste vergt de ontwikkeling van een geheel nieuw concept. De samenvoeging die de VVD voor ogen staat bedoelt niet meer dan de kosten te drukken van het door samenvoeging in stand houden van De Taaltuin, De Wieken en Ababil als zelfstandige entiteiten. En dit alles onder de vlag van integratie door samenwerking. Maar, woorden als 'het formeren van een brede school', 'het voeren van een politiek van verleiden', en 'het winnen van draagvlak en vertrouwen', klinken heel sexy vanachter de bestuurstafel, maar stellen in de harde realiteit van alledag heel weinig voor. Sterker nog, met de onwil om te luisteren naar de kritiek vanuit de oppositie van het brede onderwijsveld, specialisten en onderwijswetenschap, die in de afgelopen twee jaar aan het woord is geweest, kiest de wethouder voor mooie woorden die slechts de hoop vertolken maar aan de kinderen en de onderwijskwaliteit geen enkele zekerheid bieden. De tegenwerping op bovenstaande conclusie laat zich raden: 'de discussie moet gaan over de kwaliteit van het onderwijs en niet de kleur van de leerlingen', zullen de voorstanders de CDA oud-minister van onderwijs Maria van der Hoeven nazeggen. Dat klopt, maar dat is nu precies waarvan noch het besluit van Daskalakis, noch de (uitgangs)motie van de VVD en de ondersteunende argumenten van de PvdA reppen. De kinderen en de kwaliteit van het onderwijs zijn gedegradeerd tot bijzaken. De PvdA is vooral gecharmeerd door haar eigen droombeeld van geïntegreerde wijkgebonden voorzieningen op het gebied van gezondheid, cultuur en sport. De VVD gaat uit van kostenbesparing en het realiseren van gezamenlijke voorzieningen. Daar verleid je echter niemand mee zoals Daskalakis zo graag zou willen. En zeker geen jonge, mondige allochtone ouders die voor hun kind het beste willen en buiten de wijk op zoek gaan naar een school die hen daarin aanspreekt. Het is de belofte van een betere toekomst die lokt. Goed onderwijs. Betere kansen.

Musis | 2009 | | pagina 15