Het lijkt de week van baby's met aangeboren afwijkingen. Een te vroeg geboren kindje in de couveuse had een verbinding tussen de slokdarm en de luchtpijp en is overleden. Een jongetje werd dood geboren. Had geen uitgesproken armpjes en beentjes. Handjes en voetjes zaten eigenlijk direct aan het lichaampje. Het blijkt achteraf dat de moeder 8 bevallingen achter de rug had, waarvan vier baby's met deze afwijking. Ook een schoonzus heeft een dergelijk kindje gehad. Een duidelijke erfelijke kwestie. Woensdagnacht is een jonge moeder opgenomen met hondsdolheid. Zij was drie maanden geleden in haar voet gebeten door een 'viervoetertje'. Kreeg nu klachten. Helaas is het dan niet meer te behandelen. 'Gelukkig' is ze vannacht overleden. Niet een omstandigheid om nog eens mee te maken. Donderdag een rustige dag. Vooral druk bezig om een gerepareerde vaginale echosonde vanuit Nederland naar Makiungu georganiseerd te krijgen. Hierbij is het belangrijkste: hoe omzeil ik de Tanzaniaanse bureaucratie. Het blijft hier toch een verzameling van vreemde zaken. Nu meldde zich een jongetje van twaalf jaar met een sinds een dag bestaand stijf piemeltje. Vond dat niet prettig. In eerste instantie denk je dat hij gesnoept heeft van de Viagra van pa. Was niet het geval. Hij had sikkelcelanemie. Hierbij kunnen er spontane stolsetjes optreden. Deze keer in het zweilichaampje. Onder narcose werd een stolseltje weggehaald en gespoeld met fysiologisch zout. Na afloop hing het er weer tevreden bij. Ziek meisje dat verwezen was door een ander ziekenhuis blijkt een zwelling onder de rechter nierloge te hebben. Een punctie leverde pus op. Wordt onder narcose door de clinical officer gedraineerd. Oorzaak: een trap van een 'liefhebbende' oom, waarschijnlijk samenhangend met een incestpoging. Donderdag ingreep bij een zeer oude buitenbaarmoederlijke zwangerschap. Onvoorstelbaar hoe dan alles aan alles vergroeid zit. Na anderhalf uur prepareren ben ik maar opgehouden. Echter niet nadat er een beschadiging van de dunne darm gehecht was. Vanmorgen leek patiënte stabiel. De vrouw die geopereerd werd aan haar gescheurde baarmoeder doet het niet lekker. Lijkt intussen ook malaria te krijgen. Zorgen dus. Verloskundige controles vinden plaats in de ANC's (Ante-Natal Clinic). De zwangere vrouwen worden maar drie tot vijf keer gecontroleerd. In de buitenpoliklinieken soms nog minder. Daar gaat maar één keer per maand een landrover heen. De spreekuren worden gecombineerd met een vaccinatieschema voor de kinderen. unavua chupi De dames beschikken hier niet over een agenda waar ze hun menstruatie in bijhouden. Een kalender in een dorp is een zeldzaamheid. Een berekening van de zwangerschapsduur is daarom lastig. In het algemeen hebben de dames wel door wanneer het bijna zover is. Komen dan voor opname op de kraamafdeling 'waiting for delivery'. Het overrijd raken is een lastig begrip. De duur van de zwangerschap is meestal niet bekend. Af en toe 'vang je' dan ook wel eens iemand waarvan je aanvoelt dat ze zeker nog een week of zes te gaan heeft. Een misschatting van de dame in kwestie of toch de behoefte zich te onttrekken aan het zware werk op het land? Er bevallen ook vrouwen gewoon in hun dorp. Ze worden dan 'begeleid' door een Bibi, een oudere vrouw, die gezien het aantal kinderen dat ze zelf gebaard heeft, verstand van zaken heeft. In de statistiek heet het dan dat de bevalling gebeurde onder toezicht van een 'traditional birth assistant' (TBA; ze zijn hier gek op afkortingen). Men probeert wel in contact te komen met TBA's om ze wat bij te scholen zodat er geen grote ongelukken gebeuren. Even iets over bloedtransfusies. Als iemand een transfusie krijgt wordt deze verplicht te zorgen voor een donor. De bloedgroep hoeft niet te kloppen, het zakje gaat dan in de voorraad. Ze testen wel op alle risico's maar er zal zeker wel eens een zak met HIV positief bloed bij zitten dat tijdens de 'window' (periode tussen het besmet zijn en het positief worden van de test, duurt ongeveer drie maanden) wordt afgenomen. Gezien de prevalentie van HIV kun je schatten dat er per 100 zakjes bloed één tot twee met HIV besmet moeten zijn. Soms vlieg je met het Kiswahilli spreken wel eens uit de bocht. Zo is: unavua chupi het verzoek het broekje even uit te doen voor een inwendig onderzoek. Unafua chupi betekent echter: heb je je onderbroekje gewassen. Kun je zelfs als dokter niet vragen. Zelf hoorde ik het verschil niet. Het aantal bevallingen rijst ondertussen de pan uit. Als het zo doorgaat komen ze uit op 2000-2500 bevallingen dit jaar. Met de huidige kraamafdeling is dat nauwelijks te realiseren. Heb nu het verzoek gekregen om eens te kijken naar een oplossing. Misschien dat een bekende Schiedamse architect me daarmee kan helpen. Ik breng de maten mee van de bestaande kraamafdeling en zoveel mogelijk foto's ervan. Herfst 2009 - 10 oktober. Deze aankomst in Tanzania was weer eens wat anders. Eén koffer bijna vol met spullen Musis 6 Monteren HEBI Hemel Baby Incubator (HEBI)

Musis | 2009 | | pagina 6