Gedeformeerde informatie Het Ambacht: Rook vermeldt dat dit waarschijnlijk gelegen was in het ambacht van Mathenesse. Waar dat op gebaseerd is, blijkt echter nergens uit. Het is een lokatie in het Land van Belofte en de Broersvest, dus duidelijk niet gelegen in Mathenesse. In de oorspronkelijke vermelding is sprake van huizen genaamd Het Ambacht gelegen in de Kerkstraat. In de eerste plaats was dit dus een huisnaam, in de tweede plaats kan dit dus nooit hebben gelegen in Mathenesse. De vermelding dat dit waarschijnlijk gelegen was in het ambacht van Mathenesse is volstrekte onzin. De Broersvest: om te concluderen dat de defensieve waarde niet zo groot was omdat naast de gracht een aarden wal was, is onjuist. De hoogte was niet belangrijk, de grachten hadden ruim zoveel betekenis. In onrustige tijden werden de grachten uitgediept en op de wallen staketsels geplaatst, in rustige tijden werden ze verhuurd als weideplaats. Bovendien werd deze in 1869 niet gedempt omdat men het water als lastig ging ervaren, maar omdat een verbetering van de hygiënische toestanden in de binnenstad werd beoogd. Nieuwpoortweg: Rook schrijft dat Nieuwpoort in 1654, naar aanleiding van de onderhandelingen met Engeland, werd mishandeld door de burgerij. Die mishandeling had niets met de onderhandelingen van dat jaar te maken, maar vond pas plaats in 1672 na het herstel van de stadhouder. Spoelingbrug: een van de vele halve of verdraaide waarheden. De wijziging van deze naam zou verband houden met het bezoek van Juliana. Zoals het er staat zóu het kunnen zijn, maar dat ligt nergens vast. Wat zeker is, is dat de gemeente de naam al wijzigde in 1959, terwijl pas in februari 1962 bekend werd dat Juliana Schiedam zou bezoeken. De overweging voor de naam Proveniersbrug was dat deze brug de poort tot de stad zou worden en dan ook een waardige en welluidende naam moest hebben. Toch was er wel een relatie met Juliana. Welke? Zij wilde wel de brug wél in ogenschouw nemen maar niet officieel ingebruikstellen. Zie hier hoe het verhaal is Betekent dit dat er alleen maar onjuistheden in het boek staan Natuurlijk niethet bevat ook veel waardevolle informatie. Alleen is voor een buitenstaander de waarde van het gepresenteerde niet te wegen. Musis 10 De ruïne van het kasteel van Mathenesse, in vogelvlucht en de onbebouwde Broersvest, waarop uiterst rechts de stadswal zichtbaar is. Tekening, potlood, krijt en penseel, Roelant Hoghman, 1647. Collectie Teylers Museum Haarlem.

Musis | 2010 | | pagina 10