Ontdekschiedam.nu pas ontdekschiedam Om te beginnen ontbreekt een behoorlijke verantwoording. Verder dan dat de auteur geweldig veel boeken en archiefstukken heeft geraadpleegd komt hij niet ontstaan. Zij kwam overigens niet aan over de Proveniersbrug maar bij de Grensflat aan de Rotterdamsedijk. Rechtstreekse broodjeaapverhalen Tiendsubject: dit begrip heeft niets specifieks met Schiedam te maken en is ook geen naam. Het is helemaal niet de naam van een grondgebied, maar heeft betrekking op een stuk grond waar dan ook gelegen waarop het zakelijk recht van tiendheffing van toepassing is. Dit kan overal in Nederland zijn, tot aan de afschaffing van het tiendrecht in 1909. Kortland: volgens Rook is dit in 1632 een deel van de heerlijkheid Nieuwland. In de eerste plaats bestond de heerlijkheid nog niet - deze ontstond pas in 1698 - en bovendien is het begrip heerlijkheid een zakelijk recht, namelijk het recht op overheidsgezag. Hij bedoelt dus het ambacht Nieuwland en kent het verschil niet tussen een heerlijkheid en een ambacht. Hij zegt dat Nieuwland in 1795 onder Napoleon werd uitgeroepen tot zelfstandige gemeente. Napoleon was toen nog niet eens Eerste Consul. Pas in 1811 werd hij hier de baas. Oud Mathenesse: een gebied kan nooit een heerlijkheid zijn, het is namelijk een zakelijk recht! Niet het gebied kwam in bezit van Schiedam maar het recht. Het bleef gewoon een afzonderlijk ambacht. Woudhoek en Woudweg: Rook schrijftmoeten we het ontstaan van deze naam in het verre verleden zoeken. Deze naam werd bedacht en pas voor het eerst gebruikt door de stedenbouwkundige Rein Fledderus in 1961. Fledderus verklaarde zelf dat de naam ontleend was aan de topografische kaart van het gebied, in dit geval aan Vlaardingerwoud. Oorspronkelijk noemde hij deze wijk dan ook Woudse Hoek. De naam Vlaardingerwoud mag dan wel oud zijn, maar die heeft nu net niets met Schiedam te maken. Het hele door Rook gedane verhaal is volledig uit de duim gezogen. Volstrekt niet ter zake doende informatie Willem de Zwijgerlaan: een man van weinig woorden maar van veel vrouwen (sic). En wat te denken van een zin als: Zijn sterkste zijde toonde hij aan de Weense klasssieken (sic) bij Toon Verhey? Over Frederika Bremer vermeldt de auteur dat haar naam staat op de groslijst voor Sveaparken. Wat is het nut van dit soort mededelingen? En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Betekent dit dat er alleen maar onjuistheden in het boek staan? Natuurlijk niet, het bevat ook veel waardevolle informatie. Alleen is voor een buitenstaander de waarde van het gepresenteerde niet te wegen. En dat is jammer. Ook spijtig is dat de huidige uitgever het manuscript niet inhoudelijk getoetst heeft. Zo is het mogelijk dat er zoveel op dit boek is aan te merken. Zijn vorige uitgever heeft dat namelijk wel gedaan en de uitgave in deze vorm dan ook terecht geweigerd. W.R Rook, Het Nieuwe Straatnamenboek, herziene en verbeterde uitgave van Van Schie, Dam en Schiedam (1989). Schiedamse straatnamen en locatieaanduidingen. Boekhandel Post Scriptum, Schiedam 2009. ISBN 9789078397021 Met de Ontdekschiedam.nu pas kunt u als Schiedammer gratis naar musea in Schiedam en krijgt u korting op voorstellingen, concerten, activiteiten en verrassingspakketten bij organisaties in de stad. Ook Musis is aangesloten bij de Ontdekschiedam.nu pas. Houders van de pas ontvangen Musis voor slechts 25,00 per jaar. Vraag de pas vandaag nog aan via www.ontdekschiedam.nu waar u ook alle (kortings)acties vindt. ontdekschiedam.nu bibliotheek waterweg 11 Musis De administratiekosten voor de pas zijn 2,50 per jaar. gemeente Schiedam

Musis | 2010 | | pagina 11