mammam Naam: 'Adopteer een Boot' Formele naam: Stichting Hulp voor de vissers van Sri Lanka Opgericht: in Vlaardingen op 12 januari 2005 Waar: Sri Lanka, meer precies het stadje Matara en omgeving Ontvangen en geschonken bedrag: 120.516,- Besteed aan: 31 boten voor circa 110 vissers; 23 mobiele marktkramen, 3 winkelinventarissen en bouw van 1 huis Informatie: www.adopteereenboot.nl Boekje 3,50) te bestellen bij: info@adopteereenboot.nl Bankrekeningnummer: 46 15 82 333 13 Musis Yvonne Batenburg is er het type niet naar de dingen op zich af te laten komen. Liever aanpakken dan afwachten en dat met een kritische maar opbouwende grondhouding. Zo deed ze dat in haar werk als juriste, in de Vlaardingse gemeenteraad (als fractievoorzitter van de VVD) en meer recent als voorzitter van de Federatie Broekpolder. Haar politieke achtergrond staat haar daar nauwelijks in de weg en dat zij zich, inmiddels de 65 gepasseerd, inzet als mediator verbaast dan ook niet. Het opzetten van een hulpactie is echter niet iets wat je zomaar doet, ook al heb je de nodige bestuurlijke en organiserende ervaring. In 2008 legde ze, misschien ook wel om die ervaring te delen met toekomstige 'hulpverleners', schriftelijk verantwoording af van het verloop van de actie. Een actie overigens die, gemeten naar de Vlaardingse schaal, zeer succesvol genoemd mag worden. Maar niet alleen het op deze wijze publiek afronden van het project maakt de actie een bijzondere. Kenmerken de meeste projecten zich door een erg lange (soms noodzakelijk lange) doorlooptijd, de actie 'Adopteer een boot' had zijn doel na nog geen twee jaar bereikt. Door het inschakelen van een actief netwerk, zowel ter plekke als in Nederland, kon er efficiënt gewerkt worden. En voor de donateurs belangrijk; het geld bleek doelmatig besteed en bleek niet aan de strijkstok te hangen, zo kan uit het financieel verslag geconcludeerd worden. Doel was de brodeloos geworden en berooide vissers boten te schenken, zodat zij hun beroep weer konden uitoefenen. Een bestuur werd gevormd en het werk kon beginnen. Tijd om samen met Yvonne Batenburg terug te blikken en te zien wat haar drijfveren waren, hoe ze het project in goede banen heeft geprobeerd te leiden en hoe je zo'n actie nu eigenlijk afrondt. De onvermijdelijke eerste vraag is hoe iemand er toe komt vanuit een warme huiskamer in het veilige Vlaardingen vissers in Sri Lanka te gaan helpen. 'Ja, het was inderdaad mijn eigen idee om rechtstreeks iets te willen doen. Ik zag ineens de link tussen de getroffen vissers en het visserijverleden van Vlaardingen. Eigenlijk ook als reactie op die grootschalige anonieme hulpacties zoals die van de S.H.O. (Samenwerkende Hulp Organisaties). Het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen pakte de bal snel op en vroeg de gemeenteraad 1,- per inwoner te mogen bijdragen en bovendien de opbrengsten van de particuliere acties te verdubbelen tot een maximum van 25.000,-. Kostte het moeite om de gemeente mee te krijgen? 'Ik had het voordeel dat ik op het juiste moment bij de gemeente aanklopte. De burgemeester speelde al met de gedachte om aan de gemeenteraad voor te stellen een donatie te doen van 1,- per inwoner, zoals in die tijd ook veel andere steden besloten te doen. Hij had van mijn initiatief gehoord van zijn collega uit Velsen (waar inmiddels nauw contact mee bestond omdat Velsen tsunamislachtoffers in de Sri Lankaanse stad Galle ging ondersteunen) en stond positief tegenover mijn vraag om de gelden van Vlaardingen in mijn project te steken. Hij stelde me in de gelegenheid mijn verhaal in de gemeenteraad te doen en gelukkig was ook de reactie van de raad positief. Het raadsvoorstel is met 28 stemmen Voor en 5 stemmen Tegen aangenomen. De tegenstemmers (VV2000/Leefbaar Vlaardingen) waren niet tegen mijn project of hadden er geen vertrouwen in, maar zij meenden dat niet al het geld naar deze speciale actie moest gaan.' Het opstarten van een dergelijke actie is geen sinecure, zeker gezien de noodzaak ook snel te handelen. Immers, zonder boten hadden de vissers en iedereen die afhankelijk van hen waren geen inkomen en voor een gemeenschap die weer opgebouwd moet worden is dat desastreus. Hoe pak je zoiets aan? 'Op advies van onze toenmalige wethouder Paul Scheffer heb ik contact opgenomen met de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) die mij doorverwees naar de gemeente Velsen. Via hun netwerk heb ik Hans Zaadnoordijk leren kennen (in het kader van het 'Programma Uitzending Managers' al regelmatig in Sri Lanka werkzaam in de botenbouwsector), beide heren waren bereid om in het bestuur van mijn stichting gekomen en verder kon ik terugvallen op Kees Borsboom uit Vlaardingen als onze DONATION OF BOWS TO SishERttEN VN SRV uANICA FROM THE CmzENS fig VLAARDINGEN - NETHERLANDS LANKA NETHERLANDS ALUMNI ASSOCIATION OF mm M, -4- penningmeester. In het kader van de stedenband met Galle gaan mensen uit Velsen zeer regelmatig naar Sri Lanka. Zij hadden ook een eigen hulpactie voor Galle op touw gezet. Mijn hulpactie was gericht op de plaats Matara, een buurgemeente van Galle en zij waren bereid om mijn ogen en oren te zijn door in Matara de nodige informatie in te winnen en contacten voor me te leggen. Dat scheelde veel tijd en ook reiskosten.' Via het lokale netwerk van Zaadnoordijk wordt contact gelegd met de burgemeester van Matara en de noden in kaart gebracht. Matara betreurde 1.300 doden, er waren

Musis | 2010 | | pagina 13