EKL/V Wat het project kenmerktis dat er aan alles gedacht lijkt te zijn. De toekomstige eigenaren verplichtten zich bijvoorbeeld als een goed huisvader voor hun boot te zorgen en mochten deze niet binnen vijfjaar verkopen om handeltjes te voorkomen. TO FISHERMEN' NETHtKk coord* ^ALUMNI, Matara, 6 mei 2005. ongeveer 500 huizen verwoest en 161 open en 89 dichte boten gingen bij de tsunami verloren. Naast een gedeelde visserijhistorie gaat de band nog verder; de VOC bouwde hier in de 17e eeuw een fort met bijbehorende nederzetting, waarvan nog veel resten aanwezig zijn. In overleg met Matara wordt besloten de in te zamelen gelden te besteden aan de bouw van vissersboten, die op een Sri Lankaanse werf in de omgeving worden gebouwd. De burgemeester van Matara en de directeur van de werf stellen gezamenlijk criteria op ten behoeve van de toewijzing van boten waarna een keuze kon worden gemaakt en het bouwen kon beginnen. De fiberglas boten zijn door de gebruikte materialen en uitrusting zeewaardig en duurzaam. Donateurs die het volledige bedrag van één boot op tafel leggen, mogen de naam van het schip bedenken. Zo kan het gebeuren dat nog tot in lengte van dagen Sri Lankaanse bootjes rondvaren met namen als de VL Horeca I en de VL. 30 Jan en Joke, maar ook enkele Vlaardingse wijken en oude loggers zijn vernoemd. Was jouw project een uitzondering in zijn soort, of heb je weet van andere projecten die andere visserijgemeenschappen ondersteunden? 'Nee, natuurlijk was mijn project geen uitzondering. Later bleek dat er wel meer projecten waren met een vergelijkbaar doel, maar mijn methode om boten te laten adopteren was wel duidelijk anders en sprak gelukkig erg tot de verbeelding.' Wat het project kenmerkt, is dat er aan alles gedacht lijkt te zijn. De toekomstige eigenaren verplichtten zich bijvoorbeeld als een goed huisvader voor hun boot te zorgen en mochten deze niet binnen vijf jaar verkopen om handeltjes te voorkomen. Bovendien werd het project uitgebreid, want bij vissen zelf bleef het niet; de vis moet ook verkocht worden. De vissers verkopen traditiegetrouw zelf hun vangst en kregen daartoe door de scheepswerf ontworpen en gebouwde mobiele marktkraampjes. Goede Doelenacties staan nogal eens in een slecht daglicht door hoge salarissen voor bestuurders en onkostenvergoedingen. Vraag aan Yvonne hoe zij en haar bestuur zijn omgegaan met Musis 14

Musis | 2010 | | pagina 14