Een actie overigens die, gemeten naar de Vlaardingse schaal, zeer succesvol genoemd mag worden. Maar niet alleen het op deze wijze publiek afronden van het project maakt de actie een bijzondere. Kenmerken de meeste projecten zich door een erg lange (soms noodzakelijk lange) doorlooptijd, de actie 'Adopteer een boothad zijn doel na nog geen twee jaar bereikt. dit 'strijkstokeffect': 'Daar zeg je zowat, het 'strijkstokeffect'. Dat was nu het sterke van mijn project. Ik kon gebruik maken van beproefde, rechtstreekse kanalen tussen Nederland en Sri Lanka met tussenkomst van betrouwbare partners. Dit dankzij het feit dat ik gebruik mocht maken van het sterke netwerk van de gemeente Velsen, met goede persoonlijke contacten, zonder bureaucratie. Velsen onderhoudt al ruim dertig jaar een actieve stedenband met Galle, aan de zuidkust van Sri Lanka.' En de bestuurskosten? 'Ik ben uiteindelijk zelf één keer naar Sri Lanka geweest, op aandringen van mijn contactpersonen daar, om de eerste tien boten over te dragen Mijn man en ik hebben toen besloten om een deel van ons vakantiebudget daaraan te besteden, voor zoiets wil je geen geld van de actie aanspreken, dat is nogal logisch. We zijn er een week geweest, maar dat was allerminst een gemakkelijk vakantieweekje, dat hadden we trouwens ook niet verwacht.' Ten behoeve van de hulp aan tsunamislachtoffers zijn enorm veel acties opgezet en uitgevoerd, allemaal met de beste intenties mogen we aannemen. Kan 'Adopteer een boot' de vergelijking doorstaan? 'Ik durf te zeggen dat dit project succesvol is geweest. Er is optimaal gewerkt met het geld dat de gemeente en de burgers van Vlaardingen aan mijn stichting hebben toevertrouwd. Ik vind het nog steeds verbazingwekkend hoeveel met dit geld gedaan kon worden. Daarmee zeg ik niets over andere tsunamiprojecten, want daar hoor je eigenlijk nooit meer wat van. Dat is ook de reden dat ik er behoefte aan had om juist wel een verantwoording te schrijven. Niet alleen een cijfermatige, financiële verantwoording, maar juist ook een inhoudelijke. Dankzij de sponsoring van de gemeente heb ik een boekje kunnen uitbrengen, getiteld "De tsunami-actie 'Adopteer een Boot', een verantwoording". Daar staat het hele verhaal in.' Het boekje is op 1 november 2008 tijdens een bijeenkomst in het Visserijmuseum aangeboden aan burgemeester Bruinsma, de raadsleden en de bekende donateurs. Met hulp van kundige vrijwilligers, zoals Anja Hoogewerff en Jan van Hemert kon het boekje kosteloos worden vormgegeven en geredigeerd. De opbrengst van de verkoop, het boekje kost 3,50, wordt het 'Lady Ridgeway Children Hospital' (Cardiological Unit) in Colombo ondersteund. Dit is nog een uitvloeisel van 'Adopteer een boot'. 'Ik hoop dat ik daar op enig moment ook een mooi bedrag aan kan overmaken', aldus Yvonne Batenburg. Sri Lanka, 26 december 2004. Foto: Alexandra Tsang. 15 Musis

Musis | 2010 | | pagina 15