Oceanië, Tekens van riten, symbolen van gezag tekst: Froukje Holtrop foto's: Wereldmuseum Met de grote tentoonstelling 'Oceanië, Tekens van riten, symbolen van gezag' heropende het Wereldmuseum in Rotterdam begin december, na jaren van verbouwingen en discussies over de toekomstige rol en betekenis van dit museum, z'n deuren. De tentoonstelling is overigens niet nieuw. Vorig jaar was deze reeds te zien in het ING-Cultuurcentrum op het Koningsplein in Brussel. In de discussie over het toekomstige Wereldmuseum stonden museumdirecteur Stanley Bremer en de Schiedamse kunstverzamelaar en kenner van etnografische kunst Piet Sanders lijnrecht tegenover elkaar. Bremer sprak in deze discussies extatisch over zijn museum nieuwe stijl. Sanders schamperde dat de museale en wetenschappelijke betekenis van museum en collecties werd verkwanseld. Een voorgenomen belangrijke schenking van Afrikaanse kunst, blies hij af en begunstigde daarmee het Afrikamuseum in Berg en Dal. Ook bewerkstelligde Sanders dat een eerdere schenking van Afrikaanse kunst eveneens in langdurige bruikleen werd afgestaan aan Berg en Dal. In de afgelopen jaren dreef directeur Stanley Bremer een reorganisatie door waarin de grandeur van de voormalige Yachtclub van Prins Hendrik en v/h Museum voor Land- en Volkenkunde aan de Willemskade in Rotterdam in vroegere luister werd hersteld. Naar Bremers visie gerealiseerd is het huidige Wereldmuseum thans een gedeeltelijk- zelfvoorzienend museaal en recreatief centrum. Hierin is de balzaal, (die door toepassing van LED-technologie in elke gewenste kleur kan worden uitgelicht) ontvangstruimte geworden en zijn in het museum een café-wijnbar opgenomen, alsmede een restaurant waarvoor Nederlands (internationaal) meest onderscheiden topkok Cees Heldring als adviseur is aangetrokken. In een pittige polemiek heeft Schiedammer Piet Sanders de staf gebroken over Bremers' concept. Bremer legt het accent op een museum dat het vooral van evenementen en horeca-exploitatie moet hebben. Dat de vaste opstelling van etnografica en etnografische kunst door Bremer van zeshonderd naar tweeduizend voorwerpen is gebracht zegt Sanders niet zoveel. Het feit dat Stanley Bremer ook alle conservatoren heeft ontslagen, acht hij van grotere - negatieve - betekenis. Deze heeft het museum nodig om vanuit de eigen collecties voor een breed publiek interessante tentoonstellingen te kunnen maken. Bremer wil dit doen met ingehuurde externe expertise. Sanders houdt het erop dat het vroegere Land- en Volkenkunde een met een laagje Musis 24 Halssnoer, waseisei, Fiji-eilanden, Ivoor, natuurlijke vezels, I. 33,5 cm, Privéverzameling, studio ff. Asselberghs - Frédéric Dehaen Brussels Antropomorfe figuur, uli, Nieuw-lerland, Madak gebied, Hout, schelp, pigment, h. 110,0 cm, Privéverzameling, studio ff. Asselberghs - Frédéric Dehaen Brussels

Musis | 2010 | | pagina 24