Dansornamenten en gevechtsstokken Als Piet Sanders het nieuwe museum ziet, vindt hij het een waardig onderkomen voor zijn verzameling Afrikaanse kunstf, juichte Bremer bij de opening van zijn museum in de plaatselijke pers. Maar of hij daarin gelijk krijgt, valt voorlopig nog zeer te betwijfelen. Musis 26 ondanks het verbod van de Nederlandse overheid. Bij de initiatie van een jongen tot man moest deze een gesnelde kop voor zijn genitaliën houden. Geloofd werd dat met dit ritueel de geest, kracht en vruchtbaarheid van de onthoofde krijger overging in het lichaam van de jongen. Ook de indrukwekkende monumentale voorouderpalen van de Asmat en de Kamoro, de zogenaamde Bisjpalen, zijn op de tentoonstelling te zien. Net als een grote hoeveelheid voorouderschilden en een bijzonder stuipmasker van sagopalmblad, rotan, hout, coix-pitten en kasuarisveren. Het masker vertolkte tijdens een ritueel de geest van een overledene en heeft inderdaad een spookachtig voorkomen. Uit het Sepikriviergebied zijn antropomorfe beelden, al dan niet met snavels, een met klei opgemodelleerde schedel met schelpen als ogen, een houten opzetstuk van een fluit in de vorm van een gezicht, maar ook alledaagse voorwerpen als een neksteun, of een koker in de vorm van een gestileerde krokodil voor het bewaren van de kalk die gebruikt wordt bij het kauwen van betelnoten. Verder zijn er veel objecten uit Nieuw-Ierland: wonderlijke, grote maskers, die - oneerbiedig gezegd - soms lijken op stripfiguren en een rol spelen tijdens het malaganritueel, waarvan in de tentoonstelling een video te zien is. Van de Admiraliteitseilanden zijn zeer verfijnde sieraden, zoals kapkaps (een soort medaillons) van schelp en zeer fijn opengewerkt schildpad, maar ook armbanden van tanden en glaskralen, verkregen door de handel uit Europa en China. Sieraden gaven in Melanesië uiting aan rang en identiteit, alleen mensen in hoge posities mochten die dragen. De reliekhouders van de Salomonseilanden verdienen ook een extra vermelding, zoals die in de vorm van een bonito, een makreelachtige vis, met de schedel van een overleden chef in zijn buik. Ook uit Polynesië is er veel te zien. Dit is wat oppervlakte betreft het grootste gebied en beslaat de driehoek met zijden

Musis | 2010 | | pagina 26