In een pittige polemiek heeft Schiedammer Piet Sanders de staf gebroken over Bremers' concept. Bremer legt het accent op een museum dat het vooral van evenementen en horeca- exploitatie moet hebben. 27 Musis Balzaal Wereldmuseum van 9000 kilometer, die begint bij Nieuw-Zeeland in het zuiden, Hawaï in het noorden en het Paaseiland in het oosten. Het zijn geïsoleerde eilandengroepen waar aristocratische elites de macht hebben en religie onlosmakelijk is verbonden met het politieke, sociale en economische leven. De kunst in Polynesië is voor de leidende klasse, die als afstammelingen van de goden worden gezien. Belangrijke begrippen zijn mana en tapu. Mana staat voor de manifestatie van goddelijke krachten in de handelingen van de chef, werktuig, sieraad en sculpturen. Tapu (waar ons woord taboe vandaan komt) staat voor onvoldoende mana. Ook het begrip atua is van belang, het staat voor het goddelijke, dat zich manifesteert in de rituelen van de priesters, maar ook voor het goddelijke in voorwerpen, godenbeelden en de priesters zelf. Chefs zijn directe afstammelingen van de goden en herkenbaar aan de ornamenten en het gebruik van waardevolle materialen, zoals potvistanden, paarlemoer, veren, schelpen, haaien- en walvistanden. Op de tentoonstelling zijn er uit Tonga mooie halssnoeren van ivoor, verkregen via contacten met Europese walvisvaarders. Er zijn strak gestileerde pagaaien, dansornamenten of gevechtsstokken, van mooi glad en donker hout uit Nieuw-Zeeland. De ambachtslieden uit - vooral westelijk - Polynesië stonden bekend om hun vakmanschap. En door de strakke vormgeving ziet een houten schaal in de vorm van een schildpad uit Fiji, knotsen uit de Marquesas-eilanden, een ivoren schildpadje uit Hawaï en een vliegenmepper van de Austral-eilanden er heel modern uit. Micronesië heeft geen grote eilanden, maar heel veel heel kleine, zoals de Marianen, de Gilberteilanden en de Marshalleilanden. De bewoners kwamen overal vandaan, verhuisden veel en door druk handelsverkeer vermengden verschillende bevolkingsgroepen zich. Het gebrek aan homogene bevolkingsgroepen maakte het de wetenschappers moeilijk om het gebied als geheel te bestuderen, daarbij kwam dat de informatie die er was in het Duits was geschreven en daarmee moeilijk toegankelijk voor internationale wetenschappers. Maar recent onderzoek toont aan dat Micronesië een van de grootste megalithische sites ter wereld heeft, de grootste gemeenschaphuizen van het hele Pacifische gebied en dat hun zeilboten tot de snelste motorloze vaartuigen behoren. Hun sieraden worden gerekend tot de mooiste en hun weefsels tot de fijnste. De kunst uit Micronesië bestaat minder uit maskers en sculpturen, maar meer uit gebruiksvoorwerpen en sieraden, die doorgegeven worden als kostbare voorwerpen. De tentoonstelling heeft heel mooie voorwerpen uit dit gebied zoals prauwstevens met gestileerde fregatvogels, de vogels die met hun vlucht de zeelui naar land leidden. Of kraswapens uit Kiribati van hout en haaientanden, een schaaltje van schildpad, sieraden van potvisivoor, maar ook een kokosschraper, een stamper van koraalsteen of een munt, die eruit ziet als een molensteen, maar dan van aragoniet en prachtige houten gebruiksvoorwerpen ingelegd met schelp, die figuurtjes voorstellen. Nederlandse verzamelaars van etnografica uit Oceanië zijn blij met de tentoonstelling, het is er immers één met werk uit het héle Pacifische gebied. Een unicum in Nederland. Niet zelf gemaakt, maar desalniettemin een eerste tegenzet van Stanley Bremer in een schaakwedstrijd met Schiedammer Piet Sanders die deze opende met de veelbesproken roccade van zijn Afrikaanse kunst van het Rotterdamse veld naar Nijmegen.

Musis | 2010 | | pagina 27