3 Musis Inhoudsopgave 4 De wereld van Rei nier Lucassen 9 Het nieuwe straatnamenboek, een gemiste kans 12 'Adopteer een boot'. Vlaardingen helpt Sri Lankaanse vissers 17 Een klucht, vier eeuwen later 22 Museumvondsten 24 Oceanië, Tekens van riten, symbolen van gezag 28 Frits Heusdens: 'Gusto was mijn leven. Het Vervolg MUSIS januari 2010 jaargang 16 no 1 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2009) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (december 2009) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Halssnoer, waseisei Fiji-eilanden Ivoor, natuurlijke vezels I. 33,5 cm Privéverzameling studio R. Asselberghs - Frédéric Dehaen Brussels De goede doelen in de Musis van december 2009 hebben de nodige reacties losgemaakt. Van lezers die graag meer zouden lezen van gynaecoloog en Musis'-gastschrijver Gerard van der Leij. En van organisaties die zich momenteel inzetten voor hulpverlening in welke vorm dan ook, of dit in het recente verleden hebben gedaan. Vlaardingen Of Musis aan al die organisaties ruimte kan bieden zal de toekomst leren. Vooralsnog gaat de redactie ervan uit aandacht te zullen besteden aan organisaties. Mits deze een beroep doen op alle burgers en ook de hulpverlening een open en algemeen karakter heeft. Daarom in deze Musis een terugblik op het project 'Adopteer een boot', waarmee Vlaardingen Sri Lankaanse vissers hielp die door de Tsunami in 2004 al hun bezittingen en vooral hun broodwinning hadden verloren. Schiedam Het blijft een kostelijk verhaal hoe het bijna complete gebeente van Sint Liduina in 1947 in de Grote of St. Janskerk werd teruggevonden, maar het Vaticaan daar vooralsnog niets van wil weten. Want in een grijs verteden werden de botten van een anonieme Schiedamse voor die van de Maagd van Schiedam aangezien en bij pauselijk decreet heilig verklaard. Een foutje dat het episcopaat niet zomaar ongedaan kan maken. Oud-gemeentearchivaris Guus van der Feijst die als kerkvoogd van de Grote Kerk de beenderen overdroeg aan de Schiedamse katholieke kerk, vertelt precies hoe het zat.

Musis | 2010 | | pagina 3