De wereld van Reïnier Lucassen tekst en foto's: Froukje Holtrop 'Ik sloot mijn ogendeed ze weer open. Toen zag ik de Aleph. Onder aan de trap rechts, zag ik een kleine van kleur verwisse lende bol met een bijna ondraaglijke gloed. Aanvankelijk dacht ik dat hij draaide; later begreep ik dat die beweging een illusie was die werd veroorzaakt door de duizelingwekkende spektakels die hij bevatte. De doorsnede van de Aleph zal twee, drie centimeter zijn geweest, maar de kosmische ruimte zat erin, zonder vermindering van omvang. Elk ding was oneindig veel dingen, want ik zag het duidelijk vanuit alle punten van het heelal. Dit citaat uit het verhaal De Aleph 1949) van de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges (1899-1986) zal de Amsterdamse schilder Reinier Lucassen (1939) hebben aangesproken, getuige een serie werken uit 2004/2005 die hij de titel De Aleph meegaf. Het idee van een kleine bol met daarin een oneindige grote kosmische ruimte, het idee van iets kleins of kernachtigs zoals een symbool dat een hele reeks betekenissen in zich herbergt. Lucassen verwondert zich over het bestaan van de dingen, de wereld en het waarom. Het speelt een belangrijke rol in het gedachtegoed van Reinier Lucassen en is misschien een van de gemeenschappelijke noemers in zijn werk. De wereld van Reinier Lucassen zelf is ook heel klein en tegelijkertijd heel groot. Zijn huis en zijn atelier bevinden zich in Amsterdam-Zuid. Hij werkt 's middags van half twee tot half acht 's avonds en dan van half twaalf tot half vier in de vroege ochtend. Hij is graag op zichzelf en vindt het niet prettig om uit de concentratie te worden gehaald als hij daar eenmaal inzit. In zijn huis staan schilderijen van hemzelf, maar vooral ook veel van andere collega kunstenaars en etnografica uit Afrika en Oceanië. In zijn atelier, op de andere verdieping, heeft hij WÊÊHBÊÊKÊÊÊ naast verf en doeken een grote >.Q'yhoeveelheid gevonden dingetjes, kortom alles wat hij nodig heeft om zijn werk te maken. Tegelijkertijd reikt zijn wereld van Amsterdam-Zuid tot het Gazelle D u schiereiland van het eiland Nieuw I W Brittannië in Papoea Nieuw Guinea É^giaai en Tirol, maar filosofeert ook I over het omniversum en is zelfs jBPMJÉf overtuigd van het bestaan van een multiversum. Zijn wereld wordt Ml bewoond door karakters zoals Donald Duck en Kuifje of de elf Legolas uit J.R.R. Tolkiens In de ban van de ring, van terroristen en pin-ups tot aan de Eros en Psyche uit de klassieke mythologie. MMMsSSitlSMfflHB Kunstenaars spelen ook een Musis 4

Musis | 2010 | | pagina 4