Verblijd en dankbaar voor zulk een een veilig dak' tekst Aad Jordaans foto's: Ingmar Timmer Velen die langs de molen 'De Walvisch' aan de Westvest lopen, zullen amper opmerken dat tegenover deze molen in een tuin een kerkgebouw staat. Toeristen hebben meestal eerst aandacht voor de molen en met name voor de gevelsteen met de walvis en lezen pas dan de tekst van het geveltableau boven de ingang van de kerk. Het bord in de tuin vermeldt dat dit het kerkgebouw is van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB, dat er 's zondags een kerkdienst is en dat de Stichting Westvest 90 er culturele evenementen organiseert. Is men zo vrij het hek open te doen en naar de hoofdingang te lopen, dan kan men op twee gevelstenen ter weerszijden van de ingang lezen dat de kerk ingewijd is op tweede kerstdag 1909 en de architect prof. Henri Evers is. Slechts vijftienhonderd gulden Musis 14 Deze kerk, aan de Westvest 90-92, tegenwoordig ook vaak Westvest90-kerk genoemd, is dus nu honderd jaar oud. De ontstaansgeschiedenis is boeiend, het kerkgebouw kwam er tenslotte dankzij enorme doorzetting van de leden van de geloofsgemeenschap, de 'Afdeeling Schiedam van de Nederlandsche Protestantenbond'. Deze was in 1874 opgericht met als belangrijkste initiatiefnemer de dichter/dominee Francois Haverschmidt/Piet Paaltjens, vooral bekend door zijn bundel Snikken en Grimlachjes. Na de oprichting in 1874 was Gebouw Paulus aan de Korte Haven het onderkomen geweest. In 1894 verkocht men het Gebouw Paulus (dat vele en nooit definitief op te lossen bouwkundige gebreken vertoonde) en huurde zolang de Gasthuiskerk aan de Hoogstraat (thans de Giudici Kapel ook wel de Aula van het Stedelijk Museum genaamd). Op de ledenvergadering van 8 maart 1900 verklaarde het bestuur dat zij het bezit van een eigen gebouw noodzakelijk en zeer wenselijk achtte, een commissie werd ingesteld die dit verder ging uitwerken. Diverse gebouwen en terreinen die te koop waren werden door de commissie bekeken. Deze werden niet geschikt gevonden, of de vraagprijs was te hoog. Ook heeft men pogingen aangewend om pand Paulus terug te kopen, maar aan het gebouw moest teveel verbouwd worden om het geschikt te maken voor alle activiteiten. Tezelfder tijd stond het pand Lange Haven 103, het huis waar voordien burgemeester Versteeg woonde, te koop. Via de zoon van de vicevoorzitter, professor Arend Odé in Delft, benaderde men diens collega professor Henri Evers. Men vroeg aan Evers een ontwerp te maken voor een inwendige verbouwing zodat

Musis | 2010 | | pagina 14