georganiseerde bazaar, werd besloten nog eens een bazaar in Musis Sacrum te houden. Zoals gebruikelijk in die dagen werd een damescomité gevormd dat de organisatie voor zijn rekening zou nemen. Een ontzaglijke hoeveelheid cadeaus was het resultaat, waaronder poppen, een levensverzekering, toezeggingen van allerlei dieren (kippen, konijnen, duiven, een varken, een schaap, een kalf en een veulen), een heus gesmeed kinderfornuis, taarten, schilderijen, een gouden broche, een bokkenwagen, een Singer naaimachine, een rijwiel, sigaren, kaarsen en meer. Bij sluiting bleek dat na aftrek van de kosten, de bazaar 4852 gulden en zeventig en een halve cent had opgebracht. De bouw vorderde gestaag en op eerste kerstdag 1909 werd de laatste kerkdienst in de Gasthuiskerk gehouden en op tweede kerstdag, zondag 26 december 1909 werd de nieuwe kerk aan de Westvest, onder grote belangstelling, door ds. W.H. Stenfert Kroese uit Rotterdam ingewijd. Van één van de leden werd onderstaand ingezonden stuk geplaatst in het kerkblad Stemmen: "Een gelukkig, blijde, dankbare gemoedsstemming moet wel hebben gezeteld bij al de leden van onze afdeling, toen zij op zondag 26 december voor het eerst mochten opgaan in onze nieuwe kerk, en van de boeiende schoone rede met het indrukwekkend koorgezang hebben genoten. De hooggeachte heer Ds. Stenfert Kroese heeft ongetwijfeld teedere snaren in veler gemoed doen trillen, vooral toen hij een eere-saluut bracht aan onzen onvergetelijken, hoog geachten leeraar HaverSchmidt. Ja, wij zijn verblijd en dankbaar zulk een eigendom, een veilig dak boven ons hoofd te weten. men kon beschikken over een kerkruimte en verschillende ruimten voor catechisatie, vergaderingen en dergelijke. Weliswaar beschikte de voormalige burgemeesterswoning over een grote achterzaal, een balzaal, met een verhoogd plafond dat men ongetwijfeld zag als toekomstige kerkruimte, maar prof. Evers meende dat het beter was een geheel nieuw gebouw neer te zetten en wel in de achtertuin van dit herenhuis. En zo geschiedde. Op 28 september 1907 werd in het blad Stemmen vermeld, dat het pand Lange Haven was aangekocht voor 16.000 gulden. Het bedrag was geheel uit vrijwillige giften betaald. Er was onder andere kritiek dat een andere plaats geschikter was geweest en dat het pand aan de Lange Haven best zou kunnen worden verbouwd. Maar toen bleek dat men het huis met een deel van de tuin, weer voor 14.500 gulden kon verkopen en de grond waarop de kerk zou komen de afdeling dus slechts 1500 gulden kostte plus nog 828 gulden voor aankoop van een gedeelte van een sloot op de Westvest van de Gemeente, was bijna iedereen er tenslotte toch mee ingenomen. Henri Evers kon dus aan de slag met het maken van een ontwerp. Een eerste ontwerp met een vrij somber monumentaal bijgebouw werd afgekeurd door bestuur en leden van de geloofsgemeenschap. Het tweede ontwerp met het vriendelijke bijgebouw zoals we dat nu kennen, had daarentegen ieders instemming. Overigens, Evers vroeg voor het mogen ontwerpen van de kerk heel correct ontheffing aan bij de Minister van Onderwijs! Hij was immers een drukbezet hoogleraar en dus in dienst van het rijk. In een artikel in het Bouwkundig Weekblad van 17 april 1909 schrijft Evers dat "Economie bepaalde den rechthoekigen grondvorm". Hij moest zien kerk en bijgebouw te plaatsen in het achterste gedeelte van de tuin van het herenhuis dat grenst aan de Westvest, daarbij rekening houdend met de voorschriften van de gemeente inzake afstand tot de bebouwing in de Walvissteeg. Bovendien mocht de toren niet hoog worden om te voorkomen dat deze Molen 'De Walvisch' te veel wind zou ontnemen! Een kip cadeau voor de bazaar Februari 1909 werd de bouw gegund aan aannemer Kanters te Rotterdam voor een bedrag van 30.360 gulden, later verhoogd met een bedrag van 2.800 gulden, omdat langere heipalen noodzakelijk bleken. Bij het begin van de bouw was al het geld nog lang niet binnen. Er werd een obligatielening uitgeschreven en met in gedachten het succes van een door de NPB in 1896 15 Musis IPPP 'WWé

Musis | 2010 | | pagina 15