onder leiding van de gezusters Knappert, telgen uit een vooraanstaand Schiedams geslacht, de zondagsschool gehouden. Landelijk was er in 1870 de Nederlandse Protestantenbond opgericht (N.P.B. - met puntjes; nu is de aanduiding Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB), die een bundeling van vrijzinnigen beoogde. Van de N.P.B. waren vrijzinnigen lid uit diverse protestantse kerken: de Nederlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Doopsgezinden en de Remonstrantse Broederschap. Men kon (en kan) lid van een kerk zijn en tevens lid van de N.P.B.. In 1874 kwam er een Schiedamse afdeling tot stand met als oogmerk het smeden van een stevige band tussen de verschillende vrijzinnige organisaties en groepen. Haverschmidt werd voorzitter. Toch heeft deze afdeling nauwelijks gefunctioneerd. De vereniging Paulus, de Protestantenvereeniging en de andere groepen hechtten zeer aan hun zelfstandigheid en weigerden dan ook om in de plaatselijke afdeling op te gaan. De afdeling was dientengevolge grotendeels een lege huls. Daar kwam een einde aan na het overlijden van Haverschmidt in 1894: gebukt gaande onder zware depressies had hij op 19 januari zelfmoord gepleegd door zich aan het gordijnkoord van zijn bedstede op te hangen. Dat was een grote slag voor de vrijzinnigen in Schiedam, op persoonlijk vlak, maar ook wat betreft de activiteiten en organisaties. Haverschmidt was namelijk de centrale en samenbindende persoon geweest. Men besefte dat nu een sterke organisatie nodig was om de activiteiten van de vrijzinnigen voort te kunnen zetten. Zoals het bestuur van Paulus het op de jaarvergadering van 8 februari 1894 stelde: "Met diepen weemoed blijven wij denken aan onzen vriend, wij zullen hem niet vergeten! Maar wij willen niet treuren, als die geen hope hebben. Niet nederzitten met slappe handen, en trage knieën, maar aangrijpen met forschen greep, volvoeren met taaije volharding, het werk, dat de door zijn verscheiden gewijzigde omstandigheden van ons vorderen. Wij willen zorgen, dat de geest waarvoor hij arbeidde zich werpe onder ons, en zoo een onvergankelijk gedenkteken stichten! Is het daarvoor noodig, dat de vereeniging die wij liefhebben, verdwijne, het zij zoo!, haar werk zal te krachtiger voortleven. Sluit de gelederen! Rust u ten strijd." Dat alles werd des te klemmender toen, zoals overigens verwacht, de kerkenraad van de Hervormde Gemeente weigerde om als opvolger van Haverschmidt een vrijzinnig predikant te beroepen. Reproductie van het reliëf van beeldhouwer Odé, aangebracht in het voorportaal. 19 Musis

Musis | 2010 | | pagina 19