De West vest kerk foto's: Ingmar Timmer Eens te meer concertzaal in 2010 tekst Wim Henkes Het afgelopen jaar beleefde de Stichting Westvest 90 zijn tweede lustrum als organisator van (kamer)concerten van inmiddels nationale allure. In 1999 bescheiden begonnen met enkele recitals, presenteert de stichting nu jaarlijks een concertprogramma met een duidelijk eigen geluid. En is daaraan te danken dat de concerten daardoor een vast publiek hebben gevonden, dat allang niet meer uitsluitend uit Schiedam komt. Integendeel; het gekozen repertoire trekt een nog steeds groeiend aantal toehoorders uit de ruime regio Zuid-Holland. Musis 22 Hoofdverantwoordelijke voor de programmering is Aad Jordaans, zelf een begenadigd pianist, die ongetwijfeld een podiumcarrière ten deel zou hebben gemaakt als hij niet in zijn jeugd voor een technische studie aan de TU-Delft had gekozen. Het door hem samengestelde programma legt een nadruk op de componisten uit de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Virtuositeit van de uitvoerende is daarin niet zelden een tweede, belangrijk kernthema. Dat heeft veel te maken met de gegroeide reputatie van de Westvestkerk als concertpodium. Musici treden er graag op. Zij prijzen de akoestiek. Zij prijzen de ambiance en vinden het prettig om een podium te hebben met het publiek dichtbij. Die ambiance is één van de redenen waarom met regelmaat in de Westvestkerk voor grote labels ook cd-opnamen gemaakt. Het feit dat geluiden van buiten soms heropnamen noodzakelijk maken, nemen de musici en technici op de koop toe. Liever de warmte en sfeer van de Westvestkerk, dan de koelte van de opnamestudio, waar de steriliteit van techniek en demping moet worden weggeregeld om in de weergave de juiste toon te treffen. In de bekendheid die de Westvestkerk onder toonkunstenaars heeft verworven speelt ook prestige een rol. De kerk hóórt inmiddels op het CV van jong aanstormend talent dat de weg naar de internationale podia reeds gevonden heeft. De programma's van afgelopen jaren vormen een ware staalkaart van bekende namen en het aantal laureaten dat in de afgelopen tien jaar in de Westvestkerk heeft geconcerteerd, loopt in de tientallen. Het concert dat op 14 februari aanstaande wordt gegeven door de drie laureaten van het prestigieuze Prinses Christina Concours, Mengjie Han, piano, Valentina Tóth, piano en Nada Zemtsov, altviool, is dan ook onderdeel van een traditie waarmee Schiedam de Nederlandse oren op zich vestigt. Het Prinses Christinaconcours is niet de enige bron waaruit de Stichting Westvest 90 met regelmaat put. Ook laureaten van de internationale Young Pianist Foundation en het Steinwayconcours imponeren in de intieme concertzaal aan de Westvest. Andere namen zijn Janine Jansen, Liza Ferschtman en Gwyneth Wentink die al in Schiedam optraden toen zij aan het begin van hun carrière stonden. In 2007 bestond de 'loge-jury' van het zeer prestigieuze Belgische Elisabeth-concours, dat beschouwd wordt als het zwaarste pianoconcours ter wereld, zelfs uit drie pianisten, Marietta Petkova, Ivo Janssen en Paolo Giacometti die in Schiedam furore hebben gemaakt. De keuze voor kamermuziek van de (meestentijds grote) componisten uit de negentiende en het begin van de twintigste

Musis | 2010 | | pagina 22