Het Matangi Quartet deelde het podium met vele klassieke topmusici waaronder het Schönberg Kwartet, Brodsky Quartet, St. Lawrence Quartet, Miranda van Kralingen, Tania Kross, Ivo Janssen en Paolo Giacometti. Ook ontving het kwartet uitnodigingen voor festivals en concertseries, waaronder het Delft Chamber Music Festival, het Grachtenfestival, het Festival van Aix-en-Provence, de Robeco zomerconcerten en het Sleswig-Holstein Festival. En al sedert vijf jaar heeft het kwartet een eigen concertserie in de Beurs van Berlage te Amsterdam. Buitenkans Ook het programma voor de tweede helft van 2010 telt naast enkele gevestigde reputaties tal van veelbelovende namen, zoals de levenslustige Poolse violiste Joanna Wronko, de pianist Frank van der Laar en de bijzondere combinatie van altviolist Mikhail Zemtsov en de harpiste Godelieve Schrama in het programma Parijs Londen; Aller et Retour. Zowel Zemtsov als Schrama hebben een internationale reputatie opgebouwd. Zemtsov met zijn vertolkingen van het vroeg moderne repertoire en zijn indrukwekkende optreden als altviolist-tangist in het duo Macondo met gitarist Enno Voorhorst. Mikhail Zemtsov is veelvuldig te horen op internationale festivals. Sinds 2001 is Mikhail Zemtsov aanvoerder altviolist van Het Residentie Orkest. In 2003-04 speelde hij onder andere in het Amsterdamse Concertgebouw met Bella Davidovitch en Dmitri Sitkovetski, nam deel aan onder andere het Grachtenfestival in Amsterdam, het Oscana Festival (Italië), het Amerikaanse Verona International Festival (USA) en het Kammermusikfest in Lübeck. Godelieve Schrama neemt in de Nederlandse muziekwereld een eenzame en bijzondere plaats in door haar bevlogenheid als musicienne en de wijze waarop zij met het tere instrument dat de harp in wezen is, nieuwe wegen inslaat. Godelieve Schrama probeert uit alle macht om componisten nieuw werk uit de handen te trekken en laat als harp-performer geen spoor van onzekerheid toe in haar spel. Schrama verstaat ook de kunst zich geheel te vereenzelvigen met de partituur. Ze stemt haar klank en dictie' daarbij af op die van anderen, zonder in volgzaamheid te vervallen. In het samenspel met Mikhail Zemtsov leidt dit tot een meer dan bijzondere belevenis, immers ook de altviool is een uitzonderlijk instrument. Minder bekend is dat voor de altviool zoals voor de viool geen voorgeschreven afmetingen zijn. Dit maakt dat elk instrument z'n eigen klankkleur heeft. De ene altviool met een wat lagere tessituur, de andere wat hoger. Ook de 'klankkleur' kan sterk verschillen. Waar de ene altviool een uitgesproken 'zanderig' geluid heeft en contstant lijkt te worden gedempt, heeft de andere een eigen 'solistisch' en dicht tegen de viool liggend karakter. Dit is er een van de oorzaken van dat voor de altviool slechts een klein en heel specifiek repertoire is geschreven. In het concertprogramma voor 2010 is het optreden van Mikhail Zemtsov en Godelieve Schrama voor de liefhebbers van het uitzonderlijke en gedurfde repertoire een buitenkans. En niet alleen vanwege de uitzonderlijke combinatie van instrumenten en de kwaliteit van de uitvoerenden. Het heeft lang geduurd vooraleer componisten én altviolisten de complexe klank van de altviool hebben leren exploreren. Eigenlijk gaf pas Johannes Brahms als eerste, en na enige aarzeling, de altviool de rol van alternatief instrument in zijn twee sonates voor klarinet en piano, opus 120. Vervolgens schreven Max Bruch en Robert Schumann verschillende werken met een solorol voor de altviool. Zij zijn voorlopers in de altvioolliteratuur die ruim een generatie later door onder anderen Paul Hindemith, Benjamin Britten, Darius Milhaud, Dmitri Sjostakovitsj, en Béla Bartók geschreven zou worden. Het programma voor 2010 wordt besloten met een concert door Emmy Verheij, viool, Paul Koomen, piano en Ab Koster, hoorn als feestelijk einde van het seizoen 2010. 25 Musis Meesterpianist Christopher Czaja Sager neemt het applaus in ontvangst.

Musis | 2010 | | pagina 25