Inhoudsopgave 4 André Fontijne: 'Je mag toch niet zomaar op je luie gat gaan zitten?' 8 Om het belang van de kinderen in Nieuwland 10 Henri Evers en zijn bescheiden monument aan de Westvest 14 'Verblijd en dankbaar voor zulk een eigendom, een veilig dak' 18 De erfenis van Haverschmidt 22 De Westvestkerk. Eens te meer concertzaal in 2010 26 Museumvondsten 28 Jaren van luxe en ongemakken 31 De KetelFactory, een optimale ruimte voor kunst Vlaardingers in Schiedam, Schiedammers in Vlaardingen 3 Musis MUSIS februari 2010 jaargang 16 no 2 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Fledactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2010) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (januari 2010) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Preekstoel in de Westvestkerk. Foto: Ingmar Timmer André Fontijne, directeur in ruste van Fontijne Grotnes is een geboren Schiedam mer die in Vlaardingen woont en zich ook het sterkst met die stad identificeert. Alweer vijf decennia geleden verhuisde de machinefabriek A. Fontijne naar Vlaardingen. Slechts met achterlating van een klein bedrijfsonderdeel aan de Noordvest dat nog zo'n tien jaar zelfstandig verder ging. In Vlaardingen daarentegen ontwikkelde Fontijne zich tot een hooggespecialiseerde, wereldwijd opererende onderneming die tot de trots van Vlaardingen wordt gerekend en in 2009 precies honderd jaar bestond. André Fontijne vertelt erover. Veel arbeiders van Wilton Fijenoord woonden in Vlaardingen. Precies zoals heel wat Schiedammers hun werk hadden bij HVO. Werven zijn nu eenmaal van nature grensoverschrijdend actief. De Vlaardinger Leen van Dijk is één van hen. Een tweede gesprek van Peter de Lange met de Werkers van Schiedam'. Winnie Teschmacher is een Vlaardingse kunstenares van internationale naam, die zich ten volle inzet om van de Schiedamse KetelFactory een succes te maken. En met resultaat. De KetelFactory - gehuisvest in een prachtig gerestaureerd pand aan de Hoofdstraat - staat inmiddels op de Nederlandse kunstkaart als galerie die kunst en kunstenaar in een uniek samenspel plaatst van expositie en persoonlijke presentatie. Veel aandacht voor het honderdjarig bestaan van de Westvestkerk - voluit de Kerk van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB. De kerk is een schepping van de architect, historicus en kunstenaar prof. Henri Evers. Dezelfde die ook het Rotterdams stadhuis heeft ontworpen. Schijnbaar kon de tegenstelling niet groter zijn. De overeenkomsten zijn echter onmiskenbaar. De voortreffelijke akoestiek waardoor de kerk een gewild podium is voor jong, internationaal talent is daarbij een onvoorzien extra. Schiedam heeft sinds 28 januari een heuse stadsdichter, Rotterdammer Ron Elshout (1956). Musis zal de komende maanden zijn gedichten publiceren. Als eerste in de rij het openingsgedicht van zijn stadsdichterschap: Rondom de aanvaarding van het ambt een grapje dat mag Stadsdichter van Schiedam: 'Doe het nou maar/ zegt mijn vrouw, maar ik denk dat ik 't niet kan. - Ik zee nog dat mottie niet doen, het rijmp niet eens! - Jawel: Schiedam - 't kan, da's halfrijm. - En hier dan? -Tjee nee, da's niet fijn, daar wringt de schoen!

Musis | 2010 | | pagina 3