André Fontijne: 'Je mag toch niet zomaar op je luie gat gaan zitten tekst Ingrid van der Vlis foto's: Jan van der Ploeg André Fontijne (1939) was van 1971 tot 2008 directeur van Fontijne Grotnes, de internationaal succesvolle machinefabriek aan de Vlaardingse Industrieweg. Het ongeschreven motto 'wij produceren niet, wij creëren' lijkt ook op Fontijne zelfvan toepassing. Als bestuurder van allerhande clubs en verenigingen drukte hij in deze jaren - en nog steeds - een groot stempel op de stad Vlaardingen. Woningbouw, kerkelijk leven en het cultureel circuit - hij spant zich er graag voor in. Zelf vindt hij dat heel gewoon. Maatschappelijk ondernemer? Het is volgens André Fontijne een rare omschrijving. 'Je moet maatschappelijk betrokken zijn. Dat is je plicht als inwoner. Als burger die in een stad of in een land woont, moet je iets doen. Daar hoef je geen ondernemer voor te zijn. Je mag toch niet zomaar op je luie gat gaan zitten?' André Fontijne werd Vlaardinger tegen wil en dank. Hij was aanvankelijk helemaal niet van plan om naar Vlaardingen te komen. Hij groeide op in de Schiedamse Boterstraat onder de rook van machinefabriek Fontijne. Het familiebedrijf was opgericht door grootvader Andries en werd voortgezet door vader Jo en oom Bram. Het bedrijf verhuisde in 1961 naar Vlaardingen om daar in een gloednieuw fabriekspand nog groter te kunnen groeien. André Fontijne studeerde op dat moment economie in Rotterdam, woonde daar ook en voelde zich er prima thuis. Hij moest er niet aan denken om in de voetsporen van zijn vader te treden. Fontijne: 'Iemand liet mij weten - met de beste bedoelingen overigens - dat ik die kans niet moest laten lopen: "ik zou in een gespreid bedje komen". Dat was wel het laatste dat ik wilde. Dat "gespreide bedje" werkte op mij als een lap op een rode stier. Ik wilde mij bewijzen, ik wilde zelf iets doen.' Het liep anders dan gepland. André Fontijne studeerde af in 1965 en kon direct bij een transportbedrijf aan de slag. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden heeft hij er slechts één maand gewerkt. Vader Jo kreeg een hartaanval, de boekhouder nam ontslag en de steun en toeverlaat op de administratie ging trouwen. Fontijne: 'Ik werd vriendelijk doch dringend verzocht om in het bedrijf te komen. Mijn financiële kennis was harder nodig dan ooit. Ik had de pest er in, want ik voelde mij er in geluisd. Kort daarna verongelukte ook nog eens mijn broer... het was een vreemde periode. Achteraf heb ik er absoluut geen spijt van gehad, maar toen kwam het allemaal rauw op mijn dak.' Het zorgde ook voor een plotselinge verhuizing naar Vlaardingen. Dat was niet eenvoudig, want goede woonruimte was er nauwelijks. Met hulp van het bedrijf kwam er een nieuwe woning in de Torenvalklaan beschikbaar. Samen met zijn vrouw trok hij hier in; twee dochters werden er geboren. De knop werd redelijk snel omgezet. André Fontijne: 'Als je eenmaal ergens woont, dan moet je er wat van maken. Vanaf mijn studententijd heb ik altijd in besturen gezeten, van culturele verenigingen tot werkgeversorganisaties. Alleen aan de politiek heb ik mijn vingers nooit gebrand; daar ben ik veel te opvliegend voor. Natuurlijk kostte het veel tijd. Dat ik het kon doen, hing ook wel van de gezinssituatie af. Mijn vrouw heeft het al die jaren goed gevonden. Zij voedde de kinderen op en zorgde dat thuis alles geregeld was. Zij had wel haar eigen carrière in de kunst, maar niet een betaalde "gewone" baan. Dat was indertijd nog een vrij gebruikelijke verdeling van taken.' Huisvesting Eén van de eerste maatschappelijke acties van André Fontijne in Vlaardingen was het helpen opbouwen van een kerkelijke gemeente in de wijk Holy. De hervormde kerk had hier nog geen eigen stek, waardoor de almaar groeiende groep Holy-bewoners nog onder de wijk Bethel viel. Een eerste houten kapel werd begin jaren 1970 vervangen door Kerkcentrum Holy aan de Reigerlaan. Het toont meteen de overredingskracht van Fontijne. Hij wist immers het College van Kerkvoogden te overtuigen van de noodzaak van deze kerk. Zelf erkent hij dat het argument dat er zoveel nieuwe betalende leden in Holy woonden, weinig hout sneed. Deze leden lekten immers weg uit de andere wijken. Musis 4

Musis | 2010 | | pagina 4