We concludeerden dat de binnensteden van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis wel een opkikker konden gebruiken. Daarom stelden we vanaf 2008 in totaal 25 miljoen euro ter beschikkingook voor ons doen een enorm bedrag. Dat moest binnen vier of vijfjaar substantiële resultaten opleveren.' Fontijne benadrukt daarom ook meteen dat het geld bij de burgemeesters is gestaldniet bij de gemeenteraad. 'Het mocht niet zo zijn dat deze financiële injectie louter tot politieke discussies zou leiden.' Culturele clubs Vrij man 7 Musis Grote bestuursklussen vervulde André Fontijne onder andere bij de landelijke Contactgroep van Werkgevers in de Metaalindustrie (later gefuseerd met de Federatie voor de Metaal- en Electrotechnische Industrie tot FME-CWM) en Patrimonium Woningstichting. Desalniettemin hield hij tijd en ruimte over voor Vlaardingse culturele instellingen. 'Bij het Visserijmuseum werd ik aanvankelijk als penningmeester gevraagd en ik had eigenlijk geen goede argumenten om "nee" te zeggen. Later ging ik van het dagelijks bestuur naar het algemeen bestuur.' Het zorgde - ook hier - voor de nodige botsingen met de Vlaardingse politiek. Fontijne: 'We moesten vaak vechten voor het bestaan. In de jaren '70 en '80 was het museum een sluitpost van de gemeente. Er kon nooit iets, er werd altijd beknibbeld.' Dat werkte voor Fontijne overigens wel zo inspirerend, aangezien hij geen genoegen wenste te nemen met stilstaand beleid. 'Op een bepaald moment heb ik de toenmalige directeur Joop van Dorp gevraagd: "wat zou je nou met het museum willen als er geld genoeg was?" Hij wilde dan een vleugel aan de achterzijde om oude ambachten uit te kunnen beelden. Dat leek mij een sympathiek plan, dus daar zijn we geld voor gaan collecteren. Het mooie is, het is ons ook gelukt - buiten de gemeente om. Enerzijds gaf dat veel voldoening, anderzijds frustreerde het wel dat Vlaardingen zo slordig met zijn museum omging. Het lijkt nu eindelijk veranderd te zijn, maar voorlopig is ook de grond voor de nieuwste uitbreiding nog niet aangekocht. Eerst zien, dan geloven.' Veel ontspannender was het bestuurslidmaatschap van het - toenmalige - VSB Fonds. Fontijne: 'Het was heerlijk om in dat bestuur te zitten; je kon allerlei clubs en initiatieven blij maken. We zaten op een bepaald moment zelfs met een bijzonder luxeprobleem: we raakten ons geld niet kwijt.' Het leidde tot de uitbreiding van het fonds met sindsdien ook de nieuwe naam Fonds Schiedam Vlaardingen en omgeving. Fontijne: 'Over het algemeen is het fondsbestuur passief, want de maatschappij moet met plannen komen. Voor één keer wensten we initiërend te zijn. We concludeerden dat de binnensteden van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis wel een opkikker konden gebruiken. Daarom stelden we vanaf 2008 in totaal 25 miljoen euro ter beschikking, ook voor ons doen een enorm bedrag. Dat moest binnen vier of vijf jaar substantiële resultaten opleveren.' Fontijne benadrukt daarom ook meteen dat het geld bij de burgemeesters is gestald, niet bij de gemeenteraad. 'Het mocht niet zo zijn dat deze financiële injectie louter tot politieke discussies zou leiden.' André Fontijne: 'ik heb altijd geroepen "als ik 70 ben, wil ik een vrij man zijn". Ik ben nu bijna 71 en het is mij nog niet helemaal gelukt.' Hoewel een groot aantal bestuurstaken is beëindigd en het bedrijf Fontijne Grotnes inmiddels verkocht is, heeft Fontijne nog steeds genoeg om handen. Huisvesting en cultuur blijven daarin richtinggevend. Zo is Fontijne als bestuurslid van Stichting Woningdoorstroming medeverantwoordelijk voor het onlangs opgeleverde Woonpark Triade in Holy-Noord. Een drietal woontorens met levensloopbestendige appartementen om bewoners van eengezinswoningen uit Holy-Midden door te kunnen laten stromen. Op cultureel vlak zette hij onlangs nog een nieuw project op. Fontijne: 'Toen ik in het bestuur van het Fonds Historische Publicaties terechtkwam, lieten we een mooie publicatie over de Grote Kerk verschijnen. Geschiedenis fascineert mij, dus van het een kwam het ander. Als jubilerend bedrijf wilde ik namens Fontijne Grotnes nog iets doen en toen kwam het Groot Schiedams Prentenboek uit... Geweldig, zoiets zou er ook voor Vlaardingen moeten komen met historische prenten en een aantal eigentijdse stadsgezichten. Daar wordt momenteel hard aan gewerkt. Het moet een kloek boek worden, liefst enkele bladzijden dikker dan het Schiedamse natuurlijk. Het tempo ligt uiteraard wel lager, maar ik kan nog steeds enthousiast worden voor dergelijke nieuwe projecten. Dat zit waarschijnlijk toch ook wel in mijn ondernemerschap gebakken. Je wilt altijd iets bereiken. Dat wilde ik als jongen al, en nu nog steeds. Dan moet dat ideaal van "vrij man" toch nog maar heel even wachten.'

Musis | 2010 | | pagina 7