Beter ten halve gekeerd Red De Wiek red De red de Ababil tekst Han van der Horst foto Jan van der Ploeg Al sinds 2009 bestaat in de plaatselijke politiek het voornemen om de protestants-christelijke De Wieken en de islamitische Ababil onder te brengen op de Thorbeckesingel, waar nu alleen nog maar het vervallen en uitgewoonde complex van De Taaltuin staat. Er komt dan gezamen lijke nieuwbouw voor deze drie Nieuwlandse scholen met daarbij faciliteiten die niet alleen voor het onderwijs maar ook voor de hele buurt bedoeld zijn. Verreweg de meeste docenten zien daar niets in. Ook de ouders zijn kritisch gestemd. Natuurlijk is nieuwbouw urgent - in De Taaltuin valt de kalk van de muren - maar ze geven er de voorkeur aan als dat gebeurt op de vertrouwde locaties, de Piersonstraat en de Loeffstraat naast de Magnalia Dei Kerk. De Taaltuin kan dan gewoon blijven waar ze al meer dan een halve eeuw staat, aan de Thorbeckesingel. Zij vragen zich af: waar is het goed voor om drie scholen met een zeer eigen karakter bij elkaar te schoffelen naar één enkele plek? Hoe kan geborgenheid tot stand komen in een onderwijsfabriek, waar elke dag zeker zevenhonderd kinderen binnenstromen, ook al vinden zij achter de deuren wel hun eigen school? Op welke wijze los je het parkeerprobleem op, als vader of moeder tweemaal per dag het nakroost per auto komt halen of brengen? Wie zal in zo'n grote en onoverzichtelijke cluster de veiligheid garanderen? En dan zal deze cluster ook nog eens grenzen aan het Accent College op de Nieuwe Damlaan, in betere tijden voor het onderwijs overigens een uitstekende technische school. Veelsoortig heil Die vragen worden in de politiek maar vaag gehoord. De PvdA en de VVD hebben zich - zo bleek op een verkiezings vergadering in De Taaltuin op maandag 15 februari - nogal in de scholencluster vastgebeten. Zij verwachten er veelsoortig heil van en zij zullen die parel aan hun kroon niet gauw opgeven. De overige partijen leken niet betrokken genoeg bij de problematiek om er hun politiek lot aan te verbinden. Ze zullen de ander eenvoudigweg zijn speeltje gunnen, ook al omdat clusteren goedkoper lijkt dan nieuwbouw op drie verschillende plaatsen en - mag na de verkiezingen ineens hardop gezegd worden - we gaan schrale tijden tegemoet. Hoe kon het zover komen? Dat heeft te maken met enkele ingeslepen misvattingen die men vooral in beleidskringen aantreft en die dan ook evenzoveel nagels zijn aan de doodkist van de strijders aan het front, van de jongens en de meisjes met hun poten in het bluswater, van de leerkrachten zelf. Ten eerste is dat de gedachte, als zou het clusteren van scholen schaalvoordelen met zich meebrengen. De verschil lende componenten kunnen nu immers de faciliteiten delen, die voor hun eigen identiteit niet van betekenis zijn: de kantine, een toneelzaal, faciliteiten voor sport en spel, practicumlokalen. In deze postmoderne tijd wordt zelfs de bibliotheek hiertoe gerekend. Men bepaalt immers zelf wat men leent en laat de boeken die men principieel afwijst, staan. Wie dagelijks met het onderwijs te maken heeft, weet hoe verschrikkelijk moeilijk, ja zelfs onmogelijk het is om kloppende roosters te maken voor het gebruik van de faciliteiten. Als dat dan toch lukt, komt elke docent en elke klas zo zelden aan de beurt, dat het nauwelijks zoden aan de dijk zet. Bovendien: onderwijs staat of valt met wat er gebeurt in de klas en wat daar aan talent en faciliteiten Musis 14

Musis | 2010 | | pagina 14