Onderwijs staat of valt met wat er gebeurt in de klas, nergens anders Gemengde schooi De Taaltuin, wordt er dan gezegd, is een zwarte school. Dat is niet goed, het moet een gemengde school worden. Op de een of andere manier zijn bestuurders er altijd van overtuigd, dat de kwaliteit van het onderwijs omhoog gaat, als de lelieblanke kindertjes van in Nederland geboren en getogen ouders in voldoende mate tegenwoordig zijn. De Taaltuin is echter ondanks het ontbreken van deze categorie al lang een gemengde school, want er zitten leerlingen van 17 verschillende etniciteiten met zeer uiteenlopende achtergronden, talen, culturen, normen en waarden. Bij de Cito-toetsen komt deze school meer dan behoorlijk voor de dag, want er wordt goed onderwijs gegeven. De kwaliteit van een school komt namelijk tot stand door de interactie tussen de leraar en de leerlingen. Elke leerkracht met een opleiding in het doceren van Nederlands aan niet-Nederlandstaligen, zal benadrukken, dat kinderen die thuis goed hun moedertaal leren spreken, het snelst grammaticaal correct Nederlands oppikken. Wie daarentegen door het gebrabbel thuis noch de moedertaal noch het Nederlands goed onder de knie gekregen heeft, weet niet goed, dat een taal aan vaste grammaticale regels gebonden is. Dat breekt je dan op. aanwezig is. Nergens anders. Een mooie toneelzaal is franje. Een gezamenlijke kantine voor honderden kinderen is onoverzichtelijk en vergt veel toezicht. Hieraan verwant is de gedachte dat op zo'n clusterschool kinderen van verschillende afkomst zich met elkaar mengen en zo vrienden worden in plaats van vijanden. Helemaal mooi is het als allochtone en autochtone kinderen bij elkaar zitten, want dat is goed voor het spreken van de Nederlandse taal. Kleine ketters Sommige lezers van dit blad herinneren zich wellicht nog de harde vuisten van de kleine ketters op de dr. De Visserschool (tegenwoordig de hoofdvestiging van De Wieken op de West- frankelandsestraat die niet door het nefaste gemeenteplan wordt geraakt). Dat was toen voor ons katholieken nooit reden om de strijd tegen hen op te geven. Het bijeenvegen van drie ongelijksoortige scholen op één complex zal er eerder toe leiden dat de onderlinge verschillen worden geaccentueerd dan dat zij wegvallen. De Wieken heeft meer reden dan ooit om te laten zien, waarin protestants-christelijk onderwijs zich onderscheidt van het openbare. De Ababil (genoemd naar zwaluwen die op bevel van Allah uit hun snavels steentjes lieten vallen op de vijanden van de moslims) is buitengewoon recht in de Soennitische leer. Ze zal zich genoodzaakt zien zich zoveel mogelijk af te scheiden van de boze buitenwereld, die in zo'n complex al op de volgende verdieping te vinden is. Naar verluidt denkt met name de VVD dat bij de Ababil de scherpe kantjes er wel afgaan, als ze eenmaal met andere scholen op een kluitje zit. Het omgekeerde is waarschijnlijker. Een school met een krachtige levensbeschouwelijke identiteit kan de concurrentie onder zulke omstandigheden alleen maar volhouden door het benadrukken van de eigenheid. Een concentratie op onderwijs van hoge kwaliteit is dan niet voldoende. 15 Musis Speelkwartier op het schoolplein van De Taaltuin

Musis | 2010 | | pagina 15