Hamvraag Rust en toewijding Neutraal bijzonder onderwijs Nestgeur Niemand luistert echt naar de leerkrachten, niemand echt naar de ouders De aanwezigheid van autochtone kindertjes in de klas doet er in dit verband niet toe. Anders zouden die toch op hun beurt een behoorlijk mondje Turks, Berbers of Papiamento mee naar huis brengen, en dat is niet het geval. Evenmin hebben de kinderen op De Taaltuin de talen van hun klasgenootjes geleerd. Het Nederlands staat er wél op een behoorlijk niveau. Dat komt door het onderwijs. Heel gewoon. Een goede school is een school, waar talent ontdekt wordt en ontwikkeld. De hamvraag is: wat komt er van de leerlingen terecht? Leren zij later een goed vak, van loodgieter tot neurochirurg en van onderwijsassistent tot professor? Of versterken zij voor een groot deel de gelederen van de vroegtijdige schoolverlaters en kanslozen? Het is een lief idee als elke klas een afspiegeling zou zijn van de etnische samenstelling der wijkgemeenschap, maar met de kwaliteit van het onderwijs heeft dat weinig van doen. De derde misvatting is gelegen in de gedachte, als zouden kinderen voor hun bestwil in eigen wijk naar school moeten gaan. In de PvdA wordt zelfs openlijk gefilosofeerd over het invoeren van inschrijfsystemen, waardoor ouders de buurtschool opgedrongen krijgen. Niet valt in te zien waar dit allemaal goed voor is en hoe scholen er op vooruit zouden gaan als ze geconfronteerd worden met onwillige ouders die de boel wantrouwen en steeds zullen zoeken naar manieren om hun kind onderwijs te bezorgen dat in hun ogen beter en betrouwbaarder is. Ouders hebben in dit vrije land het recht om zelf een school te kiezen en dat zal er in de praktijk een zijn waar hun kinderen zich op hun gemak en thuis voelen. De beste manier om een opstand te organiseren is ouders van overheidswege te frustreren bij die zoektocht. Het is in het kader van die filosofie trouwens helemaal vreemd om De Wieken te dwingen uit het westen van Schiedam te vertrekken om onderaan de Vlaardingerdijk in Nieuwland de ballingschap te proeven. De vierde misvatting tenslotte leert dat een school een ideaal buurtcentrum is. Ze is verwant aan onjuiste veronderstellingen met betrekking tot schaalvoordelen en multifunctionaliteit. Immers, waarom zou je die toneelzaal niet na schooltijd aan de buurt ter beschikking stellen? Is de kantine geen prachtig verzamelpunt voor de hangjongeren? Kan men niet de dames van de ongemengde gymnastiek het gebruik van de sportzaal gunnen? effectief lesgeven alléén is al moeilijk genoeg. Wie het takenpakket van scholen aanlengt met allerlei nuttige, maar tegelijk oneigenlijke functies, offert daaraan de belangen der leerlingen op. Laat de schoenmakers van het onderwijs in hemelsnaam bij hun eigen leest blijven. Al deze misvattingen blijven in omloop omdat niemand maar dan ook niemand echt naar de onderwijskrachten luistert en evenmin naar de ouders. Het onderwijsbeleid in Schiedam is het resultaat van een eeuwigdurend overlegproces tussen de politiek, ambtenaren en schoolbesturen. Rond zulke tafels moeten de eisen van de onderwijspraktijk te vaak wijken voor de schoonheid van de nieuwste theorie. Zo wordt de kwaliteit van het onderwijs in Nieuwland een zware slag toegebracht. Meer dan ooit zullen de ouders van de duurdere woningen die op steeds meer plekken in de wijk verrijzen, voor hun kinderen juist buiten de wijk betrouwbaar onderwijs zoeken - tot aan de exclusieve Rotterdamsche Schoolvereeniging toe. Het hoeft niemand te verbazen, als ouders in onze eigen stad straks pogen een exclusieve Schiedamse Schoolvereniging op te richten. Neutraal bijzonder onderwijs heet dat en het is geheel in overeenstemming met de wet. Het alternatief voor de noodlottige cluster op de Thorbecke- singel is eenvoudig. Gun de drie scholen nieuwbouw op een eigen locatie. Dan kunnen ze zich ontwikkelen zonder dat zij zich al te nadrukkelijk van hun buren af moeten grenzen. Het hoeven geen paleizen te zijn. Een leerkracht heeft de ruimte nodig en goede leermiddelen. Allerlei toeters en bellen, zoals theaterzalen zijn aardig maar niet noodzakelijk en zullen ouders - heb respect voor het gezond verstand van ouders - nimmer verleiden om hun kind juist op die school te doen. Dankzij de kleinschaligheid van die drie scholen afzonderlijk voelen kinderen zich mens en geen nummer in een groot en anoniem geheel. Zij lopen ook geen gevaar in dat anonieme geheel verloren te raken. Zij worden zowel in het goede als in het kwade tijdig opgemerkt. Mijn liefje, wat wil je nog meer. Vanwege de eigen nestgeur - die overeenkomt met de kijk op het leven thuis - wordt het voor leerlingen gemakkelijker om nieuwe dingen te leren kennen, begrijpen en waarderen. Hun mentale telescoop is immers opgesteld in een vertrouwde omgeving en niet bovenop een enge rots waar je nog nooit geweest bent. Wereldburger worden begint thuis. Daar ook Neenl Onderwijs is gebaat bij rust en toewijding. "Vreemde" activiteiten in het complex zijn storende factoren - ook als die 's avonds en in de weekenden plaatsvinden - want zij leiden er toe dat de buurt de school de hele dag als een ontmoetingsplaats gaat zien. Als centraal punt in de wijk wordt het complex bovendien de plaats waar maatschappelijke problemen opgelost moeten worden. Nu al krijgen leerkrachten veel extra taken op de schouders gelegd die vroeger de vanzelfsprekende verantwoordelijkheid van de ouders waren. Haast elke docent voelt zich tegenwoordig sociaal werker. Dat gaat ten koste van het onderwijs, want vind je het kompas om mee te nemen op je reis de wereld in zodat je niet verdwaalt. De kleine school tenslotte kan schóól blijven. Die wordt niet opgezadeld met het functioneren als wijkcentrum. Zo hoort het ook, want effectief lesgeven is vandaag de dag al uitdagend en lastig genoeg. Dan kun je als docent niet allerlei neventaken erbij pakken, hoezeer dat ook door een of andere verre managementpief wordt bepleit en bezongen. Het is nog niet te laat. Het kan allemaal nog worden terug gedraaid. Schiedamse politiek: red De Wieken, red De Taaltuin, red de Ababil. Musis 16

Musis | 2010 | | pagina 16