Fontijne 100 jaar. Vakmanschap in vorm. tekst Hans van der Sloot foto's: uit besproken boek Vakmanschap in vorm' is de titel van het boek waarmee de Vlaardingse historicus Klaas Kornaat het honderdjarig bestaan van Machinefabriek Fontijne, luister bijzet. En Kornaat zou Kornaat niet zijn als hij niet meteen na de korte inleiding van Managing director Fred Jan Weggen, het boek zou openen met een sfeerbeeld dat 'staat'. Want terwijl Andries Fontijne in 1909 zijn eerste voorzichtige schreden op het ondernemerspad zette werd in Friesland de eerste Elfstedentocht verreden, stak de Fransman Bleriot in zijn monoplane het Kanaal over, ontwikkelde de Belg Leo Baekeland het bakeliet en werd Prinses Juliana geboren. Toevalligheden Welzeker, maar tevens de smaakmakers voor Kornaats' schets van een wereld van techniek en ondernemerschap, zoals hij die in archieven en gesprekken aantrof. De geschiedenis van Machinefabriek A. Fontijne is er één van een Schiedams bedrijf dat vijftig jaar actief is geweest in Schiedam en zich de laatste halve eeuw verder heeft ontwikkeld als toonaangevende Vlaardingse onderneming. Bijna vanzelfsprekend schetst Kornaat een beeld van het Schiedam aan het begin van de twintigste eeuw als van een stad waarin de gedistilleerdnijverheid in verval raakte en de stad zich oriënteerde op nieuwe vormen van bedrijvigheid. Hij citeert hierin een verslag van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Fiandel dat in 1909 stelde: 'Fabrikanten in deze tak van nijverheid (de 'Metaal') leggen zich zelden uitsluitend toe op machinevervaardiging. Dit bedrijf, dat naast de handel in machines en onderdelen, ook de uitvoering van reparaties en de ketelmakerij omvat, wordt veelal uitgeoefend in vereniging met... de gieterij, grofsmederij en vervaardiging van ijzer- en staalconstructies'. Kornaat houdt het erop dat de wording van Andries Fontijne als ondernemer gezien moet worden als een combinatie van toeval, behoefte aan zelfstandig handelen en een aantal gunstige omstandigheden. Hij ziet hiervoor de basis in de dienstbetrekking van Fontijne als monteur in dienst van een bedrijf in Overschie, dat zich vooral bezighield met de reparatie van motoren voor binnenschepen en zijn huwelijk met de dochter van beurtschipper Jacob Bijloo, Catherine. De leden van de familie Bijloo zaten allemaal in de beurtvaart naar Leiden, Amsterdam en de Zaanstreek en de contacten daarmee zullen hem er zeker toe hebben aangezet om in 1909 met een startkapitaal van 1250 gulden voor zichzelf te beginnen. Dit is ongetwijfeld juist, maar Kornaat werkt daarin één factor van betekenis niet verder uit. In die jaren kwam de scheepsbouw in Schiedam snel van de grond. De vestiging van de werf Gusto op het Galgenveld was slechts een eerste impuls. De beschikbaarheid van (goedkope) industriegronden aan het diepe water van de Nieuwe Maas, was ook Rotterdamse ichinefabriek Fontijne (i9°9' Honderd jaar 17 Musis Klaas Kotnaal

Musis | 2010 | | pagina 17