Om een bedrijfsgeschiedenis levendig te houden en interessant voor een groter publiek wordt het momenteel als een noodzaak beschouwd, een dergelijke uitgave ruim te illustreren. Kornaat, als bekwaam historicus die zijn sporen heeft verdiend in educatieve projecten en tentoonstellingen besefte dit terdege. Hij bedient de lezer dan op z'n wenken met een intelligente keuze aan illustratiemateriaal waarvoor hij met ruime hand heeft geput uit het bedrijfs- en familiearchief en uit algemene bronnen. ondernemers in de scheepvaart en scheepbouw niet onopgemerkt gebleven. Tal van bedrijven in deze branche vestigden zich in de eerste decennia van de twintigste eeuw in Schiedam. Wie als ondernemer op het gebied van machine- en ketelbouw furore wilde maken had in Schiedam vele kansen. Uit de werkzaamheden die Kornaat in het eerste hoofdstuk beschrijft komt een bedrijf naar voren dat zich in de beginjaren als een typisch Schiedams bedrijf ontwikkelde. Zo vermeldt hij vanaf 1910 de bestelling van verschillende scheepsmotoren, maar noemt hij ook de bouw van een stoomketel voor branderij De Koning waarmee het beslag op de gewenste temperatuur van 70 graden kon worden gebracht. Ook de bedrijfsstructuur komt overeen met zovele bedrijven die zich in deze tijd ontwikkelden. Als een typisch familiebedrijf, geleid door de grondlegger en diens echtgenote en gesteund door een kleine staf van trouw en bekwaam personeel. Het accent lag op de bouw van stoom- en elektrisch aangedreven machines, maar tevens werden pijpen gebogen voor de gedistilleerdindustrie. Ook het lassen van een ijzeren trap werd niet beneden de waardigheid van het bedrijf beschouwd. Algemene gebeurtenissen Het is een verdienste van Klaas Kornaat dat hij in 'Vakman schap in vorm' de bedrijfsgeschiedenis parallel laat lopen Musis 18 Het volledige personeel van Fontijne in 1916. Directeur Andries, met pet, staat op het bordes van zijn woning, zijn broer Willem naast hem. Oudste zoon Jo, uiterst links, mag ook op de foto. Rechts op de voorgrond naast het bord Maarten Stigter, zittend tweede van links Rinus van Harmeien.

Musis | 2010 | | pagina 18