De beschikbaarheid van (goedkope) industriegronden aan het diepe water van de Nieuwe Maas, was ook Rotterdamse ondernemers in de scheepvaart en scheepbouw niet onopgemerkt gebleven. Tal van bedrijven in deze branche vestigden zich in de eerste decennia van de twintigste eeuw in Schiedam. Wie als ondernemer op het gebied van machine- en ketelbouw furore wilde maken had in Schiedam vele kansen. 19 Musis Andries Fontijne op zijn Indian motor poseert met zijn zoon Jan voor de onderneming. met de algemene gebeurtenissen die op dat moment sterk de aandacht trokken. Op deze wijze verdeelt hij een eeuw bedrijfsgeschiedenis in afzonderlijke perioden, die hij op deze manier een stempel meegeeft. Dit maakt het boek tot aangename leesstof voor wie een breder beeld verlangt. Hij doet dit met smakelijke illustraties die aan elk hoofdstuk voorafgaan. Het biedt hem ook de gelegenheid om de verschillende hoofdstukken sterk aan te zetten met tussentitels als bijvoorbeeld 'De vrede van Versailles', 'Indië verloren, rampspoed geboren' en 'Goedgekeurd door het Simplistisch Verbond'. Deze keuze maakt dat de tijdlijn in het boek duidelijk is en een relatie kan worden gelegd met de ontwikkeling van het bedrijf. Zo laat hij de tussentitel 'Een gasbel van goud', dat een beeld geeft van de late jaren vijftig van de vorige eeuw, volgen door 'Metaalbewerking in beeld', 'De bedrijfsschool: alles voor de jeugd' en 'Oude waarden, moderne bedrijfsvoering' en wordt de tussentitel 'Een grote sprong voor de mensheid' gevolgd door 'Het personeel in 1969' en 'Een actief personeel is het halve werk'. Om een bedrijfsgeschiedenis levendig te houden en interessant voor een groter publiek wordt het momenteel als een noodzaak beschouwd, een dergelijke uitgave ruim te illustreren. Kornaat, als bekwaam historicus die zijn sporen heeft verdiend in educatieve projecten en tentoonstellingen besefte dit terdege. Hij bedient de lezer dan op z'n wenken met een intelligente keuze aan illustratiemateriaal waar voor hij met ruime hand heeft geput uit het bedrijfs- en familiearchief en uit algemene bronnen. Veel daarvan heeft vanzelfsprekend betrekking op het bedrijf zelf, de gebouwde machines, de talloze ontwerpen en de betrekkingen met opdrachtgevers, afnemers, maar ook met de vele maatschap pelijke organisaties waarin de familie Fontijne actief was en is. 'Het leidt geen twijfel', schrijft Kornaat dan ook, 'dat het ondernemerssucces van drie generaties Fontijne mede te danken was aan hun maatschappelijke activiteiten' en noemt vervolgens een groot aantal organisaties en projecten waarin met name Jo en André Fontijne, veelal vanuit een bescheiden positie op de achtergrond een belangrijke rol hebben vervuld. Vanzelfsprekend eindigt 'Vakmanschap in vorm' met een samenvatting van de hedendaagse activiteiten, de 'corporate identity' en een visie op de toekomst. Kornaat weet ook dit onderdeel goed af te sluiten. Maar al te vaak loopt een uitgave als deze dan vast in een ongewilde reclametekst, waarin problemen worden verkleind en de laatste resultaten onevenredig worden vergroot. Kornaat voorkomt dit door vooral de personen aan het woord te laten die na 2008, als het jaar waarin het bedrijf in een Management Buy Out verder ging als Fontijne Grotnes, met de volgende zinsnede tot besluit: 'Je bent bij groen altijd onderweg naar rood'. Dit maakt dat met 'Vakmanschap in vorm' Machinefabriek Fontijne een respectabele verantwoording heeft gegeven van honderd jaar ondernemerschap in praktijk. Een bedrijfs geschiedenis met een voor de lokale geschiedenis niet te verwaarlozen, documentaire waarde.

Musis | 2010 | | pagina 19