Pronks Spieringshoek Met dank aan: Jef Jansen van het Gemeentearchief Schiedam De geschiedenis van Spieringshoek gaat terug tot in de late middeleeuwen. Voormalig stadsarcheoloog van Rotterdam C. Hoek is de enige die tot nog toe aandacht aan deze ondergewaardeerde locatie heeft geschonken. Hij maakte aannemelijk dat de naam Spieringshoek is afgeleid van een grondeigenaar met de (toen niet ongebruikelijke) voornaam Spiering, die eind 13e/begin 14e eeuw in de directe omgeving land bezat. Goeswijn van der Lede erfde in 1416 een aanzienlijk complex land met de naam Spieringshoek van zijn invloedrijke vader Dirc Zay, geldschieter van de graaf van Holland en de heren Van Wassenaar. Wanneer Goeswijn vijf jaar later (1421) overlijdt, noemt zijn zoon Adriaen zich 'van Spieringshoec', wat er op duidt dat het inmiddels een bewoonbaar goed was geworden. In 1427 is voor het eerst sprake van het 'huyse geheten Spierincxhouck'. In de I6e en 17e eeuw wisselt het goed enige malen van eigenaar, terwijl het huis rond 1575 tijdens de 'Spaanse troubelen' gesloopt zal zijn. Hoe dit middeleeuwse, versterkte, huis er uit heeft gezien, kan voorzichtig worden afgeleid uit een copietekening van een schilderij uit 1569. Het lijkt daarbij in niets op de weergave die Pronk ongeveer 165 jaar later geeft. Een fors hoofdgebouw met top-/trapgevel, geflankeerd door twee achtkantige torens en enkele lagere bijgebouwen. Na de verwoesting kort hierop zal het in bescheiden vorm zijn herbouwd, als een boerenhoeve met een tijdelijke verblijfplaats voor de eigenaar. Tijdens de zomer kon hij met zijn familie de stad ontvluchten en in de herenkamer c.a. vertoeven. Rond 1730-1 740 moet het complex opnieuw zijn opgetrokken in opdracht van mr. Reyer van der Burch. Het was een buitenplaats met allure. Het gebouw zelf was groot, twee traveeën groter dan bijvoorbeeld 'Het Hof' in Vlaardingen, en in zijn soort uitbundig. Maar het is zeker ook de tuin die in de tekeningen van Pronk de aandacht vraagt. De Laan van Spieringshoek leidde naar het plein voor de buitenplaats, afgeschermd door een perfect geschoren haag. Aan de achterzijde van het huis bevond zich de formele tuin, met ronde vijver, haagjes en hagen, bankjes en geschoren strak in het gelid staande bomen. Een brede singel vormde de scheiding tussen de strakke ordening van deze tuin met de boomgaard en moestuin. Hier werden de vruchten en groenten gekweekt, bestemd voor de eigenaar en zijn gezin. Ook dit gedeelte was van zijn omgeving afgescheiden door een strakke haag, die windval van het fruit hielp voorkomen. De weergave van Cornelis Pronk zal dateren van voor 1759. Naar de reden van het tekenen van het buiten Spieringshoek moeten we gissen. Pronk heeft vele tientallen kastelen en buitenplaatsen getekend, die soms in de vorm van een gravure werden uitgegeven. Ook vervaardigde hij stadsgezichten, onder andere in 1743/1744 van Vlaardingen, die (in gedrukte vorm) gebruikt zouden worden voor de 'Stadsrechten en Octroyen... van Vlaardingen'. Kenmerkend voor Pronks werk is de grote gedetailleerdheid en precisie. We mogen dan ook gerust aannemen dat zijn weergaven van Spieringshoek correct zijn en een betrouwbare blik gunnen op het Spierings hoek van het midden van de 18e eeuw. 23 Musis

Musis | 2010 | | pagina 23