Zij is de eerste die de telefoon grijpt om een minister te bellen als de Oekraïense bureaucratie de invoer van hulpgoederen tracht te belemmeren met beperkende maatregelen of botweg bepaalt dat voor iedere vrachtauto met gebruikt beddengoed en tweedehands kleding 30.000 dollar aan invoerrechten moet worden betaald. Dan gaat ze meteen zo te keer, dat de ambassade op z'n grondvesten staat te schudden en de Tweede Kamer de minister om opheldering vraagt. 25 Musis door de straling en hadden hulp nodig. En kon zij misschien ook kleren sturen voor kindertehuizen? En voor bejaarden? Zo kwam in Vlaardingen de eerste hulpactie voor Romny op gang. Geholpen door scholieren en winkeliers in de binnenstad, zamelde Bea Kluiters kleding, schoeisel en speelgoed in, en geld om het transport te betalen. In 1991 gingen de vrachtwagens op weg. In de jaren daarna zouden er nog vele volgen. De gretigheid waarmee de eerste zending spullen werd aanvaard, maakte duidelijk dat één transport bij lange na niet voldoende was om zelfs de meest acute nood te lenigen. Bea Kluiters, die het konvooi per trein achterna was gereisd en in Romny had geholpen bij de distributie, was perplex. ,,Je kon het gelijk uitdelen, zo vanuit de vrachtauto. De dankbaarheid waarmee ze het aannemen was hartverscheurend. Ze konden maar niet begrijpen dat ze iets kregen uit het Westen. Van 't Westen hadden ze immers altijd geleerd dat daar slechte mensen woonden." Terug in Vlaardingen, bleek er nog geld over van de actie. Daarmee werd de stichting Spoetnik Begeleider") opgezet. En werden nieuwe acties voorbereid. De coördinatie bleek Bea Kluiters op het lijf geschreven. Afkomstig uit een middenstandsgezin, weet zij van kind af aan wat aanpakken is. Haar ouders hadden drie manufacturenzaken in Den Haag en een ervan had zij jarenlang zelf geleid. Twee opgroeiende kinderen verhinderden haar de zaak over te nemen toen haar vader er mee ophield. Maar eenmaal verhuisd naar Vlaardingen, begon Bea de drukte te missen. Om toch iets omhanden te hebben richtte ze een peuterspeelzaal op voor de wijk Holy. Daarna hielp ze mee een wijkvereniging uit de grond te stampen. Ze meldde zich aan voor stedelijke werkgroepen, verrichtte op school hand- en spandiensten en begon uiteindelijk ook weer een

Musis | 2010 | | pagina 25