De meeste schilderijen zijn in de collectie van de kunstenaar zelf en sommige in die van vrienden, ook voor ons geen onbekenden, Wim de Bie, Jan Mulder en Halina Reijn. Reijn speelt vaak in films en theaterstukken van Van Warmerdam en zien we dus ook vaak op de affiches geschilderd. Het schilderij uit haar collectie is een beauty, een vrouw, die zomaar Halina Reijn zou kunnen zijn, staat tegen een gebouw dat ongeveer zo groot is als zij zelf. De vorm is die van een huis maar er zijn geen ramen en deuren in. Ze staat op het strand in het felle zonlicht met uitzicht op zee, blauwgroen en schematisch geschilderde golfjes. Prachtig, zon, zee, mooie vrouw en dan de kolos van het huis alsof die de zwaarmoedigheid belichaamt. In het schilderij van jan Mulder loopt een man met in beide handen een rechthoekige koffer. Bossen, tentjes, huizen, koffers allemaal te zien als symbolen. Maar het meeste van zijn symboliek is terug te voeren naar de jaren 1950, waarin hoeden en pakken stonden voor autoritaire machthebbers, sjaaltjes en bloemenjurken voor de sociale controle. Waarin de sobere architectuur van de wederopbouw het beeld bepaalde en de (katholieke) kerk een belangrijke rol in de samenleving had. Wees voorzichtig, op je hoede, bidden zal je, waken, gooi vandaag geen stoelen om, je zou een zieltje kunnen raken. Het klinkt als een mantra in de eerste zaal van de tentoonstelling. En zo is het ook met het werk van Alex van Warmerdam. Zijn gedachtegoed schemert in al zijn werk door, of het nou theater, film, tekst of schilderijen zijn. En het is de verdienste van deze tentoonstelling dat het die verbondenheid laat zien. Van Warmerdam gebruikte in zijn composities een centraal perspectief, met een laag verdwijnpunt. Er is sprake van coulissewerking, dat wil zeggen een duidelijke voorgrond, middenstuk en achtergrond. Deze compositorische kenmerken zorgen ervoor dat je het gevoel hebt het schilderij zo binnen te kunnen lopen, of anders gesteld, direct wordt aangesproken en nergens meer achter kunt verschuilen. De personages in Van Warmerdams schilderijen zie je recht van voren en kijken je aan, of juist op de rug gezien en maken je tot voyeur. Musis 34 Man in bos (2000)

Musis | 2010 | | pagina 34