De in 1939 verschenen Atlas van Tropisch Nederland - die zich onder andere bevindt in de collectie van de Koninklijke Militaire Academie in Breda - plaatst de naam Schiedam bij een ander eiland; zes mijl ten noorden van Onrust en op 1256 meter (precies de afstand van de Rotterdamsedijk - dit kan geen toeval zijn) vanaf het eilandje Rotterdam. 11 Kuifje Van der Sloot (rechts) Dit laatste nu is merkwaardig. Op de gegeven afstand bevindt zich geen eiland. En bevond zich daar ook anderhalve eeuw geleden niet. Zowel de Atlas van Tropisch Nederland, de zeekaarten uit de negentiende en twintigste eeuw, alsook de oudere VOC-kaarten tonen op de plaats die het woordenboek aangeeft een 'lege' zee. Wel ligt er op één mijl ten noorden van het eiland Onrust een klein en onbewoond eiland, Pulau Kelor geheten - in de zeventiende eeuw ook 'de Steen van Onrust' genoemd. De in 1939 verschenen Atlas van Tropisch Nederland - die zich onder andere bevindt in de collectie van de Koninklijke Militaire Academie in Breda - plaatst de naam Schiedam bij een ander eiland; zes mijl ten noorden van Onrust en op 1256 meter (precies de afstand van de Rotterdamsedijk - dit kan geen toeval zijn) vanaf het eilandje Rotterdam. Rotterdam is tegenwoordig een bescheiden uitgaansplek voor de inwoners van Jakarta. Schiedam een gesloten vogelreservaat met daarop de resten van een vroegere uitkijkpost van een model waarvan Pulau Kelor een fraaier exemplaar bezit. Schepen kunnen bij Schiedam niet aanleggen. Wie het eiland wil bezoeken dient in de branding van boord te springen en de laatste meters omhoog te klimmen tegen de steil aflopende koraaloever. Onrust, Pulau Rambut (Schiedam) en Pulau Utung (Rotterdam) maken deel uit van de Kepulauan Seribu, letterlijk Duizend eilanden, een groep van 106 eilanden voor de kust van Java met eertijds vertrouwde VOC-namen als Edam, de Hoornsche eilanden, Middeldam en Middelburg, Amsterdam, Rotterdam, Zwolle en dus ook Schiedam. De uiterste voorzichtigheid was in dit gebied volgens de 'Zeemansgids' geboden. Op dus naar Schiedam via de in de gids beschreven veiligste weg: binnendoor naar Bidadari ofwel Purmerend, Onrust en - ook 5 Musis vanwege de karakteristieke en fotogenieke ruïne op dit eilandje - Pulau Kelor dat slechts wordt bewoond door drie staartloze, hongerige katten en vandaar naar Pulau Rambut..., pardon Schiedam. Uitgebreider bericht de 'Zeemansgids naar, in en uit Oost- Indië' over de Schiedam-eilanden ten zuiden van Sulawesi. Deze vormen met een ook beschreven gevaarlijke 'Schiedam- klip' en een verraderlijke 'Schiedam-bank' even ten noorden van Flores het sluitstuk van de groep Selayar-eilanden ten zuiden van de 'meest westelijke poot' van Sulawesi. Wat in de 'Zeemansgids de Schiedam-eilanden worden genoemd, zijn onder hun Indonesische naam het bewoonde eiland Tanahjambea met de dorpen Ujung, Labuhanmarege en Batu (in de Zeemansgids Schiedam-West geheten) en Pulau Kalao met Boneogeh, (Schiedam-Oost). De eilanden liggen ongeveer halverwege Sulawesi en Flores, maar hebben vanaf Flores geen verbinding, tenzij er toevallig één van die kleine, houten schepen beschikbaar is, waarmee de Buginezen het onregelmatige vrachtvervoer in de archipel verzorgen. Het zijn overigens bepaald geen kleine eilanden: Schiedam-West heeft een lengte van ten naaste bij dertig kilometer, Schiedam-Oost dat met Pulau Bonerate feitelijk één geheel vormt (de doorgang tussen beide eilanden werd pas laat in de negentiende eeuw ontdekt) heeft een totale lengte van veertig kilometer. Beide eilanden zijn dus even groot als respectievelijk Texel alleen en Texel en Vlieland samen om het maar even op een ons vertrouwde schaal te houden. Wie vanaf Sulawesi naar de vroegere Schiedam-eilanden wil, moet zich voorbereiden op de nodige problemen en oponthoud. De reis over de westelijke uitloper van Sulawesi Buginese schepen Makassar

Musis | 2010 | | pagina 5