kan van Makassar naar het onaanzienlijke, maar alleraardigste Bira worden gedaan met 'kijangs'. De naam 'kijang' betekent 'hertje' en refereert aan oude Indonesische vertellingen. In werkelijkheid zijn het kreupele minibusjes van bedenkelijke leeftijd en kwaliteit die volgens de fabrikant zijn uitgerust voor vervoer van maximaal acht personen, maar waarin zich met gemak zestien Indonesiërs laten proppen. Plus alle bijbehorende bagage. Voor de oversteek naar Selayar staat een dagelijkse pont ter beschikking. En daarmee zijn de reguliere vervoersfaciliteiten uitgeput. Wie verder wil reizen, moet genoegen nemen met wat zich toevallig aandient: de open bak van een vrachtwagen, achterop een motorfiets of een vissersbootje dat bereid is de vangst van die dag te laten schieten voor de overtocht van twee passagiers naar het vijfenzestig kilometer verderop gelegen eiland Tanahjampea (Schiedam-West). Het laatste 'echte' hotel is het Selayar Beach Hotel in Benteng, al weet de staf daar eigenlijk niet wat aan te vangen met gasten van buitenaf. Verderop wordt het behelpen in de kampungs en dorpen met een aangeboden slaapplaats in een woonhuis of een uit gevlochten bamboe opgetrokken hutje aan het strand. Buiten de hartelijkheid van de plaatselijke bevolking hebben Schiedam-West en -Oost de reiziger weinig meer te bieden. Het zoeken naar de Schiedam-eilanden was een logische stap in het stelselmatig bereizen van VOC-nederzettingen op de kusten van Sri Lanka, India en Bengalen. Daaronder bevinden zich hele steden met nog naar Nederland verwijzende straatnamen als het Malieveld en de Princenstraat in Galle op Sri Lanka en Cochin in de Indiaase deelstaat Kerala. Hier bevinden zich ook de gouverneurshuizen en steevast de gereformeerde kerk met zerken en psalmborden en al. Veel en veel talrijker zijn echter de kleine handelsposten waarvan de overblijfselen soms nauwelijks terug te vinden zijn. Ook aan de hand bijvoorbeeld van oude kaarten en reisbeschrijvingen zoals de 'Reize in eenen Palanquin' van Jacob Haafner die aan de hand van zijn reis met de draagkoets van Calcutta tot Madras, de nadagen van de VOC in India beschrijft. De betekenis die de Schiedam-eilanden voor de Vereenigde Oost Indische Compagnie hebben gehad en vooral voor de effectieve afscherming van de grote bron van rijkdom die de Behelpen met wat toevallig voorhanden is Schiedam Indonesië

Musis | 2010 | | pagina 6