De Zeemansgidsuit 1853 schetst rondom de Schiedam-eilanden een uiterst moeilijk te bevaren zeegebied vol klippen, onverwachte diepten, steile koraalwanden, bedrieglijk aan de oppervlakte liggende banken, net onder het zeeoppervlak schuilgaande atollen en verraderlijke stromingen. archipel van de Molukken en Banda-eilanden voor zowel de VOC als de Nederlandsche Handelmaatschappij vormden. Dit wordt overigens niet geaccentueerd door nederzettingen, havens of fortificaties. De betekenis was daar echter niet minder om. Met Selayar en een onbewoond koraaleiland halverwege dit eiland en Tanahjampea vormen de Schiedam- eilanden de eigenlijke en bijna niet te passeren drempel tot de Bandazee. Zonder exacte gegevens over de weinige veilige vaarwegen tussen de Schiedam-eilanden en de klippen om daar een weg te zoeken naar de wingebieden op Ambon, Ceram en Ternate was het vrijwel onmogelijk de archipel te bereiken. De 'Zeemansgids' uit 1853 schetst rondom de Schiedam- eilanden een uiterst moeilijk te bevaren zeegebied vol klippen, onverwachte diepten, steile koraalwanden, bedrieglijk aan de oppervlakte liggende banken, net onder het zeeoppervlak schuilgaande atollen en verraderlijke stromingen. Schiedam- Oost wordt door de gids een eiland van middelmatige hoogte genoemd en reeds op een afstand van vijfeneenhalve mijl te zien, maar voor een groter schip nauwelijks te naderen. Talrijk zijn ook de meldingen van schipbreuken rondom 'Schiedam' in een verloop van slechts dertig jaar zoals die van de Maria Anna - met gouvernementsgeld op weg van Ambon naar Batavia -, de Boddam en de Alfred die op de Schiedam Bank waren vergaan alsmede de Bangalore die verongelukte op een andere bank nabij de Schiedam-eilanden. De ligging van deze bank was op dat moment zelfs nog niet nauwkeurig bekend. 'De Bangalore', schreven de beide Nederlandse bewerkers van de 'Zeemansgids', 'stiet te 9 uren 's avonds van 12 April 1802 op een bank; men bracht onmiddellijk het anker met de gehele kabel uit, doch wegens de steilte van de koraalbank bleef het anker op en neder gaan, waarop het schip spoedig uiteensloeg en een wrak werd'. Ook de Britten hadden in hetzelfde gebied het verlies van de schoener Ocean te betreuren. Deze werd speelbal van de sterke stromingen nabij de Schiedam-eilanden. Het schip werd binnen één dag op het koraal uiteengeslagen. De bemanning had het vege lijf kunnen redden op een vlakbij gelegen eilandje, waarmee de problemen echter nog lang niet voorbij waren. Het eilandje werd volgens een voetnoot in de 'Zeemansgids', bewoond 'door een verraderlijk ras van menschen, welke 14 dagen lang na het verlies van den Ocean aan Kapt. Patton beloofden, de bemanning met hunne praauwen die in menigte aan de O.zijde van het eiland voorhanden waren, over te brengen. Zij schenen echter alleen op eene gunstige gelegenheid te wachten om de bemanning van den Ocean om te brengen; doch dit werd gelukkig voorkomen, door bij nacht goede wacht te houden, en eenige geladen zesponders bij de tenten te plaatsen'. De Zeemansgids gaat nog pagina's lang door, met de opsom ming van schipbreuken, vergissingen en waarschuwingen. Deze bevestigen slechts de stelling van het VOC-Kennis- centrum van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde dat zegt: 'De belangstelling van de VOC voor Makassar op Zuid-Celebes was niet primair economisch van aard. Sinds 1667 was de VOC er namelijk gevestigd, omdat Makassar het 'slot op de deur' was voor de oostelijker gelegen specerij eilanden, dat wil zeggen de Molukken, Ambon en Banda. Daar had de VOC in de eerste helft van de 17e eeuw monopolies op de uitvoer van muskaatnoten, foelie en kruidnagelen gevestigd'. De Schiedam-eilanden waren voor het bestuur in Makassar daarbij inderdaad de waarborg dat de rijkdom van de Molukken en Banda-eilanden aan de kooplieden van de Republiek bleef voorbehouden. Momenteel vormt het gebied van riffen en koraalbanken, die worden doorsneden door honderden meters diepe geulen, hagelwitte Bounty-stranden en idyllische eilanden voor wie zich Robinson Crusoë wil wanen, de zuidelijke begrenzing van het immense en nog ongerepte maritieme natuurpark Taka Bonerate. Deze groep koraaleilanden en - banken is niet voor niets hoog op de lijst van wereldnatuurmonumenten geplaatst. Op een enkel eiland heeft men reeds de klok van het (duik) toerisme horen luiden, al weet nog niemand hier precies waar de klepel hangt. De weg erheen is dan ook niet gemakkelijk. Schiedam-West ligt op circa zeven graden, elf minuten zuiderbreedte en honderdtwintig graden veertig minuten oosterlengte (te vinden via Google Earth). Schiedam-Oost twintig kilometer verderop. Fort Rotterdam 7 Musis

Musis | 2010 | | pagina 7