De sporen zijn nog vers Aan de Tweede Wereldoorlog wordt vaker gerefereerd dan aan welke historische periode ook. Daardoor is die oorlog ieders oorlog geworden - ook van de generaties die er niet bij waren. De oorlogsgeneraties kunnen precies vertellen hoe onheilspellend het getik klonk van scherven van luchtdoelgranaten die op de dakpannen regenden of hoe tulpenbollen smaken. Latere generaties kennen zulke sensaties alleen uit - meestal geromantiseerde - films of de boeken van Jan Terlouw en W.F. Hermans. Deze generaties denken vaak dat de sporen van de oorlog voornamelijk te vinden zijn in Auschwitz, bij Stalingrad, op de landingsstranden in Normandië en andere favoriete Discovery Channel-locaties. Maar de geschiedenis ligt veel dichter bij huis. Historische plekken waar zich tussen 1940 en 1945 drama's hebben afgespeeld zijn ook in de eigen stad te vinden, soms zelfs in de eigen straat. Lees voor het bewijs deel 2 van "De donkere jaren van Vlaardingen" van Jan Anderson en Hjalmar Theunissen. Dat boek geeft Vlaardingen er voor de jongere generaties een dimensie bij. Plaatsen waar je vroeger argeloos aan voorbijliep blijken opeens het decor te zijn geweest van tragische gebeurtenissen. In een interview met De Telegraaf legde Jan Anderson enige tijd geleden uit waarom van al zijn collecties, die van de Tweede Wereldoorlog altijd weer het meest tot de verbeelding spreekt. Dat komt, zei Anderson, doordat de echo's van die oorlog nog altijd niet zijn verstomd. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of de media berichten over een incident dat een directe relatie met de oorlog heeft. Het actuele voorbeeld op dat moment was het heropende proces tegen kampbeul Demjanjuk. In de daarop volgende maanden werd Andersons gelijk verschillende malen bevestigd door andere oorlogsgerelateerde berichten waarmee kranten en tv groot uitpakten. Zoals de ophef over de smadelijk late toekenning van een Koninklijke Onderscheiding aan de 87-jarige Selma Engel-Wijnberg, die als enige Nederlandse vrouw de verschrikkingen van Sobibor overleefde. Of de vliegramp waarbij de Poolse president en zijn gevolg op weg naar de herdenking van de massamoord op Poolse officieren in 1940 in de bossen bij Katyn om het leven kwamen. Behalve de vliegramp, kreeg ook dat duistere bloedbad weer volop aandacht. /i.#\ Burgemeester M.C. Siezen wordt op 7 mei 1938 welkom geheten door de Vlaardingse Burgerwacht Musis 22

Musis | 2010 | | pagina 22