tekst Peter de Lange foto's: uit besproken boek 23 Musis Met hun boek brengen Anderson en Theunissen de oorlog binnen ieders tastbare bereik. Maar dat is niet de enige verdienste van het boek. "De donkere jaren van Vlaardingen" levert ook aanvullingen op al bekende feiten en bevat daarnaast een flink aantal zeldzame of nooit eerder gepubliceerde documenten en foto's. Ondanks het verstrijken van de tijd zijn sommige sporen nog vers. Het huis op nummer 63 in de Prins Hendriklaan bijvoorbeeld, waar Jan Smit als eerste verzetsman van de Geuzengroep werd gearresteerd, staat nog gewoon op dezelfde plaats als zeventig jaar geleden. Je kunt ook het pand aan Hoflaan 16 gaan bekijken, waar Jozef Katan woonde die op 14 januari 1943 in Auschwitz werd vergast. Of de woning aan de Brederostraat, 60, waar Henny en Rachel Speelman zaten ondergedoken bij Jan Kornaat. Aan de uiterste rand van de Westwijk kun je de tankval zien die de Duitsers lieten graven om een eventuele opmars van de geallieerden te vertragen. En de toren van de Grote Kerk is ook nu nog voorzien van het raam dat de Luchtbeschermingsdienst daar liet aanbrengen om de waarnemers op de toren tegen de ergste kou te beschermen. Met hun boek brengen Anderson en Theunissen de oorlog binnen ieders tastbare bereik. Maar dat is niet de enige verdienste van het boek. "De donkere jaren van Vlaardingen" levert ook aanvullingen op al bekende feiten en bevat daarnaast een flink aantal zeldzame of nooit eerder gepubliceerde documenten en foto's. Een van die foto's staat op het omslag: een opname van de Geuzen die voor de gevangenis in Scheveningen op het transport naar Buchenwald stappen. Nieuw zijn ook fragmenten uit het verslag dat oud-Geus Jan van Wijk kort na de bevrijding heeft gemaakt over de dodenmars die hij in de laatste maanden van de oorlog door de Duitse sneeuw moest maken. Ook de lotgevallen van burgemeester M.C. Siezen, die in 1943 uit gewetensnood zijn ambt neerlegde en onderdook, worden voor 't eerst gedocumenteerd weergegeven. "De donkere jaren" volgt niet het geijkte zwart-wit patroon van herinneringsboeken waarin de good guys het hoogste woord voeren en de bad guys een trap na krijgen. De auteurs zoeken nadrukkelijk de nuance. Tegenover de dagboekfragmenten van Dick Doorduin (indertijd woonachtig Arnold Hoogvlietstraat 38, hij zou nu mijn buurman zijn) die onderduikers hielp, staat een interview met Jos Boot, die opgroeide in een NSB-gezin en op 16-jarige leeftijd dienst nam bij de Waffen-SS. Theunissen gaf Boots relaas weer als één lang citaat en onthield zich van commentaar. "Laat de lezer zelf maar oordelen," schrijft de auteur in de proloog. Beeld van het bevrijdingsfeest in Vlaardingen

Musis | 2010 | | pagina 23