Hoewel deel 2 van "Donkere jaren" door de veelheid aan behandelde onderwerpen een soms gefragmenteerde indruk maaktwerpt het een verhelderend licht op het dagelijks leven tijdens de bezettingstijd in Vlaardingen. Bijzonder is ook het hoofdstuk dat is gewijd aan het kamp De Vergulde Hand, waar "foute" streekbewoners na de bevrijding twee jaar zaten opgesloten. Een obscure plek waarover tot dusver weinig werd gepubliceerd en die ook hier slechts summier wordt beschreven, mogelijk omdat er weinig details over bekend zijn. Wel diepte Anderson uit zijn archief een document op waaruit blijkt dat de kampleiding zich weinig inspande om de gevangenen goed te verzorgen. Medisch adviseur A.C. van den Bijllaart van de Politieke Opsporings Dienst rapporteerde op 3 juli 1945 dat de dagelijks verstrekte rantsoenen "totaal onvoldoende" waren. Uit nood namen de geïnterneerden hun toevlucht tot het eten van gevilde kikkers. Dit kamp is overigens een van de weinige plaatselijke oorlogsdecors waarvan geen spoor is terug te vinden - het werd tot de laatste streng prikkeldraad afgebroken en geruisloos uit de geschiedenis verwijderd. Hoewel deel 2 van "Donkere jaren" door de veelheid aan behandelde onderwerpen een soms gefragmenteerde indruk maakt, werpt het een verhelderend licht op het dagelijks leven tijdens de bezettingstijd in Vlaardingen. De naoorlogse generaties kunnen er uit concluderen dat het voor hun ouders en grootouders vooral een tijd van onzekerheid is geweest. Gevangenen verkeerden maandenlang in onzekerheid over hun lot, terwijl hun familieleden thuis heen en weer werden geslingerd tussen vrees en hoop. In zeevarende gezinnen waren man en vrouw jaren van elkaar gescheiden zonder dat de een wist hoe het de ander verging, de enige communicatie liep via het Rode Kruis en de ultrakorte boodschappen waren vaak maanden onderweg. Een onderduiker schreef na de oorlog dat het een hel was geweest om met z'n twaalven twaalf maanden lang dag en nacht bij elkaar te moeten zijn, nooit de deur uit te gaan, met slecht eten en steeds bevreesd te zijn voor verraad. Die hel bevond zich aan het Narcisplein 12. Ook weer zo'n adres dat ik voortaan met andere ogen zal bekijken. De donkere jaren van Vlaardingen 2, van mobilisatie tot bevrijding van Jan Anderson en Hjalmar Theunissen kost 29,95. Oranjehotel Scheveningen getekend door Henri Pieck 25 Musis

Musis | 2010 | | pagina 25