"Het komt nu goed van pas dat ik op de kunstacademie een beeldhouwopleiding heb gevolgd. Ik ben daardoor niet onbekend met werken met harde materialen. Door mijn kennis te combineren met het vakmanschap van de mensen van Tomaello ontstond er een goede wisselwerking. Ik wil steeds meer; niet alleen bloemetjes en blaadjes zoals bij de Bloementrap, ik wil nu dat die bloem van de grond komt, een schaduwrandje heeft. Ik zoek steeds meer nuances en verfijningen. Uitzoeken wat er met dit materiaal mogelijk is, is voor de terrazzowerkers net zo'n grote uitdaging als voor mij." In de vier ansichtkaarten (symbool voor de vier seizoenen) die in het tapijt zijn verwerkt, is ook weer een nieuw materiaal toegepast: muranoglas, waarmee mozaïeken konden worden gelegd. Kuil: "Dat was voor mij weer een geheel nieuwe optie. Dat je glasmozaïek met terrazzo kunt combineren." Inmiddels staat een nieuw terrazzoproject op stapel. Kuil legt in haar atelier op landgoed Hoogstad de laatste hand aan de maquette van een trap aan de Burgemeester de Jonghkade in Maassluis. Geen bloementrap, maar een Namentrap: in de treden worden de voornamen verwerkt van personen die vroeger de aangrenzende wijk het Hoofd bewoonden, en van kinderen die er nu wonen. Elke trede heeft zijn eigen kleur. In opwaartse richting zijn de namen (van de huidige generaties) in wit uitgevoerd, neerwaarts die van de vroegere wijkbewoners in zwart. Zo weerspiegelt deze trap aan de havenkant de demografische ontwikkeling van vroeger naar nu. Tegenover 'ouderwetse' namen als Leo, Gerda en Piet staan hedendaagse aandui dingen als Murat, Arif en Jasmijn. Het verstrijken van de tijd wordt verder gesymboliseerd door twee grote zilverkleurige zalmen aan weerszijden; een vissoort die niet alleen tijdloze schoonheid verbeeldt, maar ook herinnert aan het tijdperk dat zalm op grote schaal werd gevangen in de Nieuwe Maas. Bovenaan de trap komt een zitbank met de afbeelding van een landende meeuw en het woord Hoofd. Geen bank zoals die met de waterlelies om gezellig op te keuvelen. Eerder een plek voor persoonlijke bespiegelingen. Inspiratie voor dit kunstwerk vond Kuil ondermeer in het boek Hoofd van mijn dromen', waarin oud-Maassluizer Maarten van Buuren op zoek gaat naar de levensgeschiedenissen van de mensen die het Hoofd bewoonden tijdens zijn eigen jeugd, vijftig jaar geleden. Die speurtocht leverde een mozaïek op van boeiende en dramatische gebeurtenissen. Kuil refereert De maatregelen die de gemeente Vlaardingen heeft moeten treffen om het granieten 'tapijt' op het Veerplein tegen beschadiging te beschermen, laten zien hoe kwetsbaar zelfs een kunstwerk van het hardste materiaal kan zijn, als er maar onverschillig genoeg mee wordt omgesprongen. 31 Musis

Musis | 2010 | | pagina 31