jLMamts Musis 38 In wetenschappelijke kring kreeg zijn benadering van de bijbel meer en meer positieve waardering. In dit tumultueuze gebeuren rondom Weinreb speelde Wuister, door sommigen zijn 'religieuze volgeling' genoemd, een belangrijke rol. In ingezonden stukken en interviews nam hij het voor Weinreb op: 'Ik weet wat er werkelijk gebeurd is.' Hij betoogde dat Weinreb geprobeerd had om hulp te bieden waar hij kon en dat hij zich daarbij van trucs bediend had om de nazi's om de tuin te leiden. Het drama was dat die trucs zich na de oorlog tegen hem keerden. Weinrebs optreden moest men zien tegen de achtergrond van zijn diepe religiositeit. Hij vond dat Renate Rubenstein, met wie Wuister overigens een goede verstandhouding had, te weinig oog had voor die religieuze component. In een interview in De Groene Amsterdammer kort na de promotie van Regina Grüter zei Wuister: 'Ik ben naar de promotie van mevrouw Grüter gegaan en heb mij plaatsvervangend diep geschaamd voor het wetenschappelijk gehalte van het een en ander. Het was een zwarte dag voor de universiteit. Toen ik in Leiden studeerde, was het de universiteit van de kritische traditie. Aan alles werd getwijfeld, iedere uitlating moest bewezen worden. Maar van die traditie bleek niets meer te bestaan. Het Weinreb-rapport van Van der Leeuw, dat ik nog steeds zou willen bestempelen als een monstrum op zowel juridisch, historisch als staatsrechterlijk terrein, wordt door Grüter behandeld als een heilig boek, nog heiliger dan de thora voor de joden en de koran voor de moslims. Maar nergens op die promotie werd daarop ingegaan. Voor de hooggeleerden was het Weinreb-rapport al even heilig. Het werd mevrouw Grüter zo gemakkelijk gemaakt dat ik er nog dagen beduusd van was, bijna verdoofd. In mijn ogen ging die hele promotie niet om Grüter, maar ging het erom Weinreb de enige echte oorlogsmisdadiger van Nederland te laten blijven. Het was het feestje van Van der Leeuw, zijn finale overwinning op Weinreb.' Inmiddels had Weinreb de wijk genomen naar Zwitserland, omdat hij vanwege de eerder genoemde 'Vlaardingse zaak' tot gevangenisstraf veroordeeld was. De aanhangers van Weinreb meenden dat degenen die het op Weinreb gemunt hadden door valse beschuldigingen hem weer in diskrediet wilden brengen. Het werd Weinreb en diens vrouw te veel. Greet Hofmans, goed met Weinreb bevriend, wees hem op de justitiële klopjacht die tegen hem gaande was. Wuister reed in zijn auto Weinreb naar Zwitserland, hielp mee bij de snelle verhuizing en bracht Weinrebs boeken en documenten in veiligheid. Tot 1977, toen zijn straf verjaard was, kwam Weinreb niet meer in Nederland. Hij vestigde zich in Zwitser land bij Zürich. Hij bleef veel publiceren en gaf talloze cursussen in Zwitserland, Duitsland en België. Wuister bezocht hem regelmatig. Eind 1970 deed hij dat met Roel van Duijn en enige mede-Kabouters. Deze ex-provo was inmiddels lid van de Amsterdamse gemeenteraad voor de Kabouterpartij. Van Duijn was een bewonderaar van Weinreb mede van wat hij zag als diens geweldloos verzet in de oorlog. Van Duijn heeft nog bij Wuister gelogeerd om over Weinreb te praten. Voor Weinrebs vertrek naar Zwitserland trad Wuister als assistent op in diens cursussen. Nu ging hij zelfstandig cursussen geven over 'De symbolische betekenissen van de Hebreeuwse letters, woorden en geschiedenissen'. Hij gaf deze in de loop van de jaren in plaatsen als Amsterdam, Utrecht, Rotterdam (in de Pauluskerk), Scheveningen en Zwolle. Het betekende feitelijk dat hij naast zijn werk als predikant er nog een baan bij had. In de hoogtijdagen van het Weinreb-debat leek zelfs even zijn functie als predikant in gevaar gekomen. Doordat in Nieuwleusen de Weinreb-affaire geen punt van aandacht was, leverde deze hem verder geen problemen op. Ook na Weinrebs overlijden bleef Wuister de soms druk bezochte cursussen geven. Door onenigheid over de voortgang van de Hebreeuwse Academie na Weinrebs overlijden verliet Wuister deze en gaf hij de cursussen nu op persoonlijke titel. Wel bleef hij bestuurslid en studiesecretaris van de in 1980 in Zwitserland opgerichte Friedrich Weinreb Stiftung die de uitgave van het werk van Weinreb en verspreiding daarvan tot doel had. Tot vrijwel het eind van zijn leven is Wuister cursussen blijven geven. In het voorjaar van 2010 gaf hij nog een cursus in de Doopsgezinde kerk aan het Pompenburg in Rotterdam (wegens sloop van de Pauluskerk kon het niet meer daar). Dat deed hij op basis van wilskracht, want zijn gezondheid ging achteruit. Hij verzwakte. Op 4 mei legde hij nog een krans bij het oorlogsmonument. Op donderdag 10 juni ging hij 's middags zoals gebruikelijk even rusten in zijn stoel op zijn studeerkamer. Daar overleed hij om kwart voor vier in zijn slaap. Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam - tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van onder meer: echtscheiding scheidingsmediation personen- en familierecht sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade. Wij hebben jarenlange ervaring op bovenstaande terreinen. Bij ons komt u terecht op een klein kantoor waardoor er veel ruimte is voor persoonlijke betrokkenheid. Als u een zaak bij ons in behandeling heeft gegeven, vinden wij het van groot belang om met u samen te werken en in nauw overleg met u te beslissen welke stappen genomen moeten worden. Wij behandelen zaken zowel op basis van een betaalbaar uurtarief als op basis van door de overheid gefinancierde rechtshulp.

Musis | 2010 | | pagina 38